Gniezno: Do przedszkola tylko z aktualnymi szczepieniami

Taką decyzję podjęli gnieźnieńscy radni. Dzieci przy przyjmowaniu do miejskich żłobków i przedszkoli będą musiały się wykazać wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami.

Uchwała rady miasta nie spodobała się będącej w mniejszości opozycji. Radni Prawa i Sprawiedliwości ostrzegali, że – jak podaje Radio Poznań – podjęcie takiej uchwały to przekraczanie uprawnień samorządu. Przypominali też, że taką uchwałę przyjęli poznańscy radni i wojewoda ją zakwestionował właśnie ze względu na niezgodność z prawem. Bo ani żłobek, ani przedszkole nie powinny się zajmować egzekwowaniem szczepień, tylko opieką i nauką dzieci, a zakaz przyjmowania dzieci nieszczepionych oznacza wprowadzanie nierówności w dostępie do nauki, co jest niezgodne z konstytucją. To, że szczepienia są obowiązkowe i nakazuje to ustawa, radni opozycji pominęli…

Jednak władze miasta zwracają uwagę na coraz bardziej niepokojące statystyki zachorowań – wraz ze wzrostem dzieci nieszczepionych przybywa też zachorowań na niebezpieczne choroby takie jak odra. Dlatego uważają, że uchwała powinna wejść w życie dla ochrony szczepionych dzieci, a gdyby wojewoda ją zakwestionował – wniosą sprawę do sądu administracyjnego.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: