Gigantyczny pożar na składowisku opon! 50 zastępów straży pożarnej na miejscu

pożar Konin fot. UM Konin FB

Do pożaru doszło na składowisku opon w Marantowie. „Strażacy cały czas walczą z pożarem” – informuje Urząd Miasta Konina na swoim profilu społecznościowym. I apeluje do mieszkańców, by nie otwierali okien.

Podczas spalania opon wydziela się wiele toksycznych substancji, dlatego Urząd Miasta Konina apeluje do mieszkańców, którzy mieszkają w odległości 5, 6 kilometrów od ulicy Marantowskiej, by nie otwierali okien.

„Wyjaśnijmy, że przeciwko spółce składującej odpady toczy się postępowanie karne w Sądzie Rejonowym w Koninie” – informuje UM Konin. – „Wcześniej miasto wycofało zezwolenie na zbieranie odpadów, wzywało do likwidacji składowiska, nałożyło też grzywnę na zarządcę, ale okazała się ona nieściągalna. Regularnie – również z pomocą drona – kontrolowaliśmy składowisko. Nie przybywało tam odpadów. Miasto nie ma takiego prawa, by wejść na prywatną działkę i usunąć odpady, może to zrobić właściciel, z którym właśnie toczymy bój sądowy. Koszt takiej operacji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych”.

Ogień zauważono 22 kwietnia około 4.00 nad ranem. Przy jego gaszeniu pracuje ponad 50 zastępów straży pożarnej: 200 strażaków i 47 wozów strażackich. Na miejscu są też miejskie i wojewódzkie służby ochrony środowiska, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie, a także przedstawiciele spółki gazowniczej i huty. Na szczęście jak dotąd nikt nie ucierpiał.

Podziel się:

Ostatnio dodane: