Giełda Kamieni i Minerałów: zapraszamy na MTP

Bajkowe minerały w postaci surowej i jako biżuteria, idealne na prezenty, w dodatku w bardzo dobrych cenach. 15 grudnia w MP2 zaczyna się kolejna Giełda Kamieni i Minerałów.

Giełda odbywa się w Poznaniu dwa razy do roku: przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, a stałym miejscem ekspozycji jest Arena. Jednak w tym roku, że względu na remont stropu, giełdę przeniesiono do hali nr 2 MTP, od strony Głogowskiej.

Jak co roku na giełdzie znajdziemy minerały z całego świata: między innymi opale, turkusy, jadeity czy jaspisy, malachit, hematyt czy krzem. Będą najpiękniejsze polskie – i nie tylko polskie – agaty oraz ametysty, będzie oczywiście krzemień pasiasty, który nie występuje nigdzie indziej poza Polską, a także kryształy górskie w przeróżnych odmianach: od fantazyjnie barwionych obecnością przeróżnych minerałów po efektowne okazy z wrostkami, jak choćby kwarc z rutylem, zwany “włosami Wenus”. Giełda jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć – i kupić – czaroit, niezwykle tajemniczy minerał, który odkryto dopiero w 1977 roku. Jego barwa, a nawet skład chemiczny do dziś jest zagadką dla naukowców, a występuje jedynie na Syberii, na obszarze 10 km kwadratowych.

Na giełdzie nie zabraknie oczywiście skarbów morza, poczynając oczywiście od bałtyckich bursztynów, których nigdzie indziej w Poznaniu nie zobaczymy w takiej różnorodności i obfitości. Będą też perły w różnych kolorach i rozmiarach, będą też koralowce. Te ostatnie można podziwiać i kupić zarówno w postaci naturalnych drzewek koralowych, jak i efektownej, misternie obrobionej biżuterii.

Istotne jest także i to, że wszystkie te skarby będą prezentować i sprzedać ludzie doskonale znający się na rzeczy i mający w zanadrzu mnóstwo ciekawych historii dotyczących minerałów, kamieni i ich właściwości.

Do odwiedzenia giełdy zapraszamy w godzinach 10.00-18.00 w sobotę i 10.00-17.00 w niedzielę.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze