Generał Podhorski nie żyje. Miał 101 lat

gen. Podhorski i wojewoda Zieliński fot. WUW

Jan Henryk Podhorski, działacz konspiracyjny, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej oraz generał brygady WP w stanie spoczynku zmarł w wieku 101 lat. O jego śmierci poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Przyszły generał urodził się 21 czerwca 1921 roku w Budzyniu w powiecie chodzieskim – jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. W 1927 r. rodzina zamieszkała w Rakoniewicach w powiecie wolsztyńskim – w tej miejscowości ukończył szkołę powszechną, a później gimnazjum w Wolsztynie.

Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej zaciągnął się jako ochotnik do batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”. 12 września 1939 r. walczył pod Sompolnem, a pod Sannikami dostał się do niewoli. Gdy po kilku miesiącach wrócił do Rakoniewic, został aresztowany przez gestapo i torturowany, uciekł do Koźmina Wlkp.

W styczniu 1940 r. współzakładał harcerską organizację konspiracyjną „Orły”, która wydawała podziemne pismo pod tym samym tytułem. Dwa lata później wstąpił do Związku Jaszczurczego w Generalnym Gubernatorstwie, kontynuował przy tym naukę – ukończył konspiracyjną szkołę wojskową.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w pułku Narodowych Sił Zbrojnych im. gen. Władysława Sikorskiego, następnie w 2. Kompanii Batalionu Armii Krajowej „Miłosz” śródmiejskiej Grupy „Radwan”. 23 sierpnia 1944 r. jako dowódca grupy szturmowej uczestniczył w zdobyciu Komendy Policji i Kościoła Św. Krzyża. Po zakończeniu powstania był więziony w Stalagu IV B w Muehlbergu nad Łabą.

Po wojnie wrócił do Poznania i w maju 1946 r. zainicjował wybuch strajku, w którym żądano uwolnienia studentów aresztowanych 3 maja w Krakowie. Został aresztowany i skazany na 7 lat więzienia. Karę odsiadywał we Wronkach. Po wyjściu z więzienia aż do lat 80. znajdował się na celowniku służb bezpieczeństwa i był przez nie prześladowany.

W latach 1993-2013 był prezesem okręgu Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu, później został prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ oraz członkiem Wielkopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Wielkopolskim. W lutym 2016 r. został awansowany do stopnia generała brygady WP.

Odznaczony był między innymi m.in.: Krzyżem Komandorskim OOP, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”, medalem „Pro Memoria”, medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz medalem „Pro Bono Poloniae”.

– Generał Jan Podhorski był wzorem żołnierza i obywatela, którego biografia stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń, gotowych służyć Polsce – powiedział wojewoda Michał Zieliński. – Przykład jego patriotyzmu i wiernej służby Ojczyźnie do dziś jest ważną lekcją dla młodych ludzi. Jako żołnierz, powstaniec warszawski, harcerz i działacz drugiej konspiracji zawsze dawał świadectwo wielkiej odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny. Na najwyższe uznanie zasługuje fakt, że przez całe życie pełnił służbę Polsce i niósł pomoc bliźnim zgodnie z rotą Przyrzeczenia Harcerskiego. Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o jego śmierci. Rodzinie i znajomym zmarłego składam najszczersze wyrazy współczucia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: