Protest przeciwko agresji Rosji na Ukrainę pod Konsulatem Rosji w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Gdzie w Poznaniu można przekazać dary na Ukrainę?

Polski Czerwony Krzyż, Caritas, Inkubator Kultury Pireus, Rada Osiedla Główna – to tylko kilka z wielu miejsc, gdzie trwa zbiórka darów dla Ukrainy. Co jest potrzebne i gdzie to dostarczyć?

Łazarz i Dębiec

Zbiórki odbywają się praktycznie w każdej dzielnicy. Na Łazarzu 26 i 27 lutego dary można przynosić do Inkubatora Kultury Pireus przy ulicy Głogowskiej 35 – 26 lutego od godziny 11.00 do 17.00, a 27 lutego od 12.00 do 18.00. Dary można też zostawiać w Domu Sąsiedzkim na Dębcu, Bukowa 2a, w sobotę (26.02.) od 13:30 do 16:30 i w niedzielę (27.02.) od 12:00 do 16:00.

Co jest potrzebne? Ciepła odzież dla dorosłych (różne rozmiary), odzież dla dzieci (różne rozmiary), obuwie dla dzieci (różne rozmiary), koce, bandaże, opatrunki, środki do dezynfekcji, produkty spożywcze (herbata, cukier, dania instant gotowe, jedzenie w puszkach, makarony, ryże), leki przeciwbólowe, środki czystości, do dezynfekcji i higieniczne (pampersy, podpaski, mokre chusteczki, pasty do zębów).
Obuwie i odzież powinny być nowe, nieużywane lub w bardzo dobrym stanie, a produkty spożywcze z długim terminem ważności.

Główna i Jerzykowo

Kto ma bliżej na Główną – tam można przynosić dary do siedziby Fyrtla Główna – ul. Główna 42 (II piętro; nad Przedszkolem nr 195 Mała Biedronka). W sobotę (26.02.) od 12:00 do 17:00, w niedzielę (27.02.) od 12:00 do 17:00. Tu oprócz rzeczy podanych wyżej zbierana jest także pościel, koce termiczne, ręczniki, karimaty i śpiwory. Czas na przekazywanie jest do poniedziałku, bo tego dnia rzeczy ze zbiórki wyruszą nad granicę.

Mieszkańcy organizują się także oddolnie i przekazują dary bezpośrednio do domów lub firm swoich ukraińskich sąsiadów, a oni wiozą je dalej nad granicę. Podpoznańskie Jerzykowo wspólnie z Biskupicami już w piątek wysłało jeden konwój samochodów nad granicę, teraz szykują kolejny. Tu dary można przekazywać na Jeżycach, do biura, ul. Mickiewicza 32 od 8.00 do 16.00 tel. 794 735 362.

Caritas i PCK

Caritas Poznań rozpoczęła zbiórkę pieniędzy.
„Będziemy przyjmować ukraińskie rodziny do zgłoszonych przez nas ośrodków pomocy” – deklarują działacze na stronie Caritas. – „Chcemy zaopiekować się naszymi wschodnimi sąsiadami w tym trudnym dla nich okresie. Jesteśmy także otwarci na pomoc bezpośrednią w samej Ukrainie. Zbieramy środki finansowe w celu zaopiekowania się i zapewniania dobrego pobytu dla tych wszystkich potrzebujących osób, którym uda się wydostać z kraju i będziemy się nimi opiekować. Wspólnie udzielmy wsparcia uchodźcom wojennym z Ukrainy oraz w miarę możliwości, tym, którzy zostali na miejscu i bronią własnej ojczyzny”.

Wpłacać pieniądze można przez stronę Caritas, ale także tradycyjnie na konto: Caritas Archidiecezji Poznańskiej nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 229, tytuł: Cel charytatywny – Ukraina

Polski Czerwony Krzyż także uruchomił zbiórkę pieniędzy.
– Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie – mówi Jerzy Bisek, prezes PCK. – Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pieniądze będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Szacuje się, że w Poznaniu i okolicach mieszka ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Zbiórek z każdą chwilą przybywa, a ich listę na bieżąco aktualizuje na swoim profilu społecznościowym Festiwal Kultury Ukraińskiego Ukraińska Wiosna.

PCK, Caritas, UMP, Rada Osiedla Główna, Pireus, Ukraińska Wiosna