Gdzie kupić certyfikowane rogale świętomarcińskie?

rogal świętomarciński

Prawie sto cukierni i piekarni w tym roku otrzymało certyfikat pozwalający im zgodnie z prawem opatrywać swoje rogale etykietką „rogale świętomarcińskie”. Które to cukiernie?

Przypomnijmy, że certyfikowany rogal świętomarciński może być wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Wyróżnia go kształt (ciasto zawijane w podkowę) i składniki – m.in. ciasto półfrancuskie, biały mak, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy. Waga rogala powinna mieścić się w przedziale 150-250 gramów.

Rogal świętomarciński jest wpisany do „Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych” Unii Europejskiej w 2008 roku. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.

Oceny rogali upieczonych według tych zasad i w dopuszczalnym regionie dokonuje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, który co roku wręcza ich twórcom certyfikaty potwierdzające jakość. W dniu Św. Marcina w Wielkopolsce działać ma 94 producentów wytwarzających oryginalnego rogala (91 firm posiada już odpowiedni dokument, 3 są jeszcze poddawane procedurze certyfikacji).

Pełna lista wytwórców wytwarzających certyfikowane rogale została opublikowana na Facebooku Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Rogal świętomarciński jest jednym z symboli Poznania. W świadomości mieszkańców i turystów wyrób ten związany jest z obchodami dnia Św. Marcina przypadającymi na 11 listopada. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala był poznański cukiernik Józef Melzer, który namówił swego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Na ten pomysł Melzer wpaść miał w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Ksiądz zachęcał, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania.

Źródło: UMP

Podziel się: