Fundacja WOŚP kupiła w Chinach artykuły medyczne. Ale MON ich nie przewiezie

Z MON-em nie polecimy – tak rozpoczął swój wpis na Facebooku Jurek Owsiak, informując o tym, że Fundacja WOŚP kupiła w Chinach artykuły medyczne w ramach natowskiego limitu SALIS. Fundacja poprosiła Ministerstwo Obrony Narodowej o przewóz tego do Warszawy.

Jak informuje Jurek Owsiak, fundacja zgłosiła się do MON tydzień temu, bo zależało jej, aby lot odbył się jak najszybciej i jednocześnie, by korzystając z takiego limitu, nie ponosić dodatkowych kosztów transportu.

“W pierwszej chwili Ministerstwo Obrony Narodowej zareagowało pozytywnie, otrzymaliśmy termin wylotu z Chin w przedziale 7,8,9 kwietnia. Wydawało się, że całą sprawę bardzo sprawnie podejmują kolejne osoby: od dyrektora MON poprzez oficerów odpowiedzialnych za logistykę” – czytamy we wpisie. – “Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko – w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano.

Trudno, nie pękamy. Zwróciliśmy się do kilku operatorów komercyjnych z polskim LOT-em na czele i na dzień dzisiejszy (poniedziałek, południe) czekamy na dokładne wyceny. Już wiemy, że będziemy chcieli dodatkowo zamówić kilka lotów, ponieważ na pewno dokonamy kolejnych zakupów materiałów ochrony osobistej i sprzętu medycznego. Ale boimy się, że te kilka dni braku ostatecznej decyzji przelotu w ramach SALIS spowoduje, że terminy 7,8,9 kwietnia mogą być już nieaktualne dla dostawców zamówionych materiałów.

Jesteśmy bombardowani telefonami ze strony szpitali, które nie są w systemie, a przeżywają ogromne trudności w codziennym zaopatrywaniu lekarzy i personelu medycznego w artykuły ochronne. Na dzień dzisiejszy najwięcej takich próśb otrzymujemy z oddziałów położniczych, gdzie każdego dnia mają miejsce porody. Niektóre ze szpitali nie mają dosłownie żadnych dostaw materiałów ochronnych. Tak więc, jak tylko transport zakupionego przez WOŚP wyposażenia medycznego (w tym 50 tysięcy pakietów indywidualnej ochrony osobistej) zostanie dostarczony do Warszawy, w pierwszej kolejności do tych właśnie oddziałów Orkiestra wyśle wsparcie.

Odpowiadając Tomaszowi Lisowi na jego apel, swój sobotni wpis na Facebooku zakończyłem słowami – teraz najbardziej potrzebna jest nasza polska solidarność w walce z koronawirusem. Przykład lotu w ramach MON-u pokazuje, że nawet w tak trudnych momentach nie potrafimy działać razem.

Pamiętajcie, koronawirus nie wybiera. Nie ma lepszych, gorszych, młodszych, starszych, może dopaść każdego. Dlatego tak bardzo liczy się czas, wspólne działanie, wspólne pomysły. Wielkie dzięki dla tych, którzy wspomagają nasz fundusz interwencyjny! Wysyłam także słowa otuchy dla lekarzy i personelu medycznego. Robimy wszystko, aby jak najbardziej i jak najszybciej pomóc Wam w Waszej pracy.

Uber odstąpił nam 3 lokalizacje, wcześniej przeznaczone dla swoich ogromnych banerów reklamowych – dwie w Warszawie i jedna w Poznaniu. W weekend zrobiliśmy taki projekt, który mam nadzieję doda wszystkim otuchy. Wygramy!”

el

33
Dodaj komentarz

avatar
heavy666
heavy666

do jasnej i t d nie bede pisal wulgaryzmow ale to pokazuje gdzie ma nas polakow ten rzad

Grażyna Kmieciak
Grażyna Kmieciak

Owsiak niech się w końcu określi, czy chce załatwiać artykuły medyczne czy nie. Głowy by lepiej nie zawracał. Wszędzie szuka konfrontacji. Czy to pora i miejsce?

probus
probus

Kto szkodzi WOŚP? Polacy?

Kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy

Wcale by się nic nie stało gdyby we wszystkich miejscowościach ograniczyli prędkość do 30 km na godz – dobry pomysł jest już zbyt wiele samochodów.

Alina
Alina

Ja to bym jak któryś trafi z rządku albo jego rodziny do szpitala pokazała i obsłużyła go na tyle ile są wyposażone szpitale. Żaden w rządzie ani jednej zrzutki nie przeprowadził a teraz jak jest coś co mogą zrobić to nie zrobia
… Boże co za chory kraj….