Franciszek Pieczka nie żyje. Miał 94 lata

fot. pixabay

23 września po południu zmarł wybitny polski aktor, kawaler Orderu Orła Białego i niezapomniany Gustlik z „Czerech pancernych” – Franciszek Pieczka. Aktor miał 94 lata.

Ten wybitny aktor urodził się w Godowie w powiecie wodzisławskim, tam też, jeszcze przed wybuchem wojny, był organistą w kościele. Po wojnie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, które ukończył w 1954 roku.

Po studiach występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze i Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a w roku ukończenia PWST zadebiutował też w filmie – zagrał w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Kino go pokochało i w 1960 roku można go było zobaczyć w „Matce Joannie od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, a w 1964 roku – „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. W 1966 roku wcielił się w rolę Gustlika z „Czterech pancernych i psa” i to ta rola zdobyła dla niego serca masowej publiczności. W serialu grał do 1970 roku.

Franciszek Pieczka stworzył także doskonałą kreację w „Żywocie Mateusza” Witolda Leszczyńskiego, „Perle w koronie” Kazimierza Kutza, „Weselu” Andrzeja Wajdy, „Chłopach” Jana Rybkowskiego, był też doskonałym Kiemliczem w „Potopie” Jerzego Hoffmana i fabrykantem Mullerem w „Ziemi obiecanej” Wajdy. W ostatnim czasie widzowie mogli go podziwiać w „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, gdzie grał św. Piotra, a w serialu telewizyjnym „Ranczo” zagrał rolę Stacha Japycza.

W 2011 roku Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, a 6 lat później – Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. Natomiast Stowarzyszenie Filmowców Polskich w 2021 roku przyznało mu Nagrodę Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

https://www.facebook.com/StowarzyszenieFilmowcowPolskich/posts/pfbid022dGVTgsiNxPsS2qJhtq4MhpgdxbEcdo9KzzQEbmozoVTSokvuLYC2VKrRrjT3Ydml

Podziel się:

Ostatnio dodane: