Ferie z WOT. Kiedy się rozpoczną i ile potrwają?

ferie z WOT fot. 12WBOT

Pełnoletnia młodzież i studenci, którzy zakończyli sesję zimową i mają przerwę w nauce – mogą skorzystać z oferty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i wziąć udział w kolejnych już „Feriach z WOT”.

„Ferie z WOT” w tym roku rozpoczynają się 27 stycznia i potrwają jak zawsze 16 dni, czyli standardowy czas szkolenia podstawowego każdego terytorialsa. I taki też będą miały charakter: choć wielu młodych ludzi może uważać, że to zabawa, to podczas tych 16 dni na pewno nie będą się czuli jak na wakacjach. To będzie prawdziwy trening wojskowy.

Lżejszy będzie jedynie pierwszy dzień, bo jest on przeznaczony na formalności, pobranie mundurów i sprzętu.
– Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening, który daje się we znaki – podkreśla por. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12WBOT. – Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, pracy z mapą, a niektórzy dostrzegą, że w wojsku liczy się przede wszystkim praca w drużynie. „Szesnastka” jest wstępem do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Projekt został przygotowany specjalnie dla tych młodych ludzi, którzy chcą zostać terytorialsami, ale poza feriami nie mają możliwości wzięcia udziału w szkoleniu ze względu na naukę.

Po raz pierwszy w akcji bierze udział najmłodszy batalion 12. WBOT, którym jest 152. blp w Krośnie Odrzańskim – i będzie to też pierwsze szkolenie, za które odpowiedzialny będzie krośnieński pododdział.

Podziel się:

Ostatnio dodane: