Fatalna jakość powietrza nad Poznaniem!

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

„1 marca możliwe jest wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10” – ostrzega na swojej stronie Urząd Miasta Poznania. Według GIOŚ poziom pyłu PM10 może wynieść nawet 100 µg/m sześć. To przekroczenie normy o ponad 200 proc.!

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował 1 marca o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m sześć.). Powodem jest brak wiatru, co sprawia, że pyły, będące w większości przypadków efektem palenia w piecach i kominkach, utrzymują się nad miastem.

Według aplikacji „Airly” sytuacja jest jeszcze gorsza. Poziom pyłu PM2,5 wynosi 93μg/m sześć., co stanowi 374 proc. normy, a pyłu PM 10 – 118μg/m sześć., co stanowi 237 proc. normy. Co ciekawe, miejska usługa „Atmosfera dla Poznania” wskazuje, że… stan powietrza jest dobry. Poziom pyłu PM10 według niej wynosi jedynie… 38 μg/m sześć. Nie bardzo więc wiadomo, któremu komunikatowi władz miasta należy wierzyć. Ale zakładając, że słuszność ma Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a wszystko na to wskazuje, bo i inne źródła potwierdzają jego wskazania, to miasto powinno szybko coś zrobić ze swoim narzędziem, by nie wprowadzało w błąd poznaniaków…

Według komunikatu GIOŚ dzieci, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego powinny w miarę możliwości ograniczać przebywanie na zewnątrz. Mogą też odczuwać pogorszenie samopoczucia. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 24.00.

Podziel się:

Ostatnio dodane: