Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie dłużej ważna

Nie na 18 miesięcy, jak dotychczas, a 36 miesiące ma być wydawana od czerwca Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ to dokument potwierdzający ubezpieczenie w przypadku wyjazdów turystycznych do krajów UE/EFTA. Od czerwca, dzięki decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia, osobom zatrudnionym oraz prowadzącym działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą) będzie ona wydawana na okres 36 miesięcy, a nie 18 jak dotychczas.

Tak jak dotychczas, przez 5 lat ważne będą Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane emerytom. W przypadku dzieci dokument ważny jest również przez 5 lat, chyba że uprawniony wcześniej skończy 18 lat. Wtedy ważność karty kończy się wraz z osiągnięciem przez posiadacza pełnoletności.

Wnioski o EKUZ można składać osobiście w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej 158 oraz w delegaturach w Koninie, Kaliszu, Pile i Lesznie, a także w Punktach Obsługi Ubezpieczonych w Rawiczu i Słupcy. Można również skorzystać z poczty elektronicznej lub tradycyjnej. W obu przypadkach należy podać adres, na który zostanie wysłana gotowa karta.

mat. pras. op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze