Era Jazzu: Dawid Tokłowicz & Strings oraz Dani Perez Trio (ZDJĘCIA)

Dani Perez Trio Dawid Tokłowicz and Strings Era Jazzu fot. Sławek Wąchała

Dwa koncerty Ery Jazzu, które odbyły się 9 kwietnia w CK Zamek na długo zapadną w pamięci wszystkich, którzy mieli szczęście ich posłuchać. Dawid Tokłowicz & Strings oraz Dani Perez Trio, kolejny bohater cyklu „Komeda” zapewnili moc niezwykłych wzruszeń tego wieczoru.

Poznański saksofonista Dawid Tokłowicz jest tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, ale podczas nauki w Nowym Jorku pobierał też lekcje u takich muzyków jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon Pennicott. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów: Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival, Blue Note Poznań Competition, Grand Prix School & Jazz Festival oraz hiszpański konkurs Online Wave Competition.

– Motywem w jego pracy jest nieustanny rozwój, chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności mówił o młodym muzyku Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. – Poprzez nabyte doświadczenie pragnie w sposób profesjonalny inspirować adeptów sztuki i dzielić się zamiłowaniem do muzyki. Jest także niezwykle otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej. Cieszę się, że wraz z argentyńskim gitarzystą Dani Perezem realizuje także arcyciekawy projekt komedowski.

Jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project (z francuskim wibrafonistą Felixem Robinem) czy Tokłowicz & Strings, którego właśnie można było posłuchać w sobotę, a który tworzy wspólnie z kwartetem kameralistów. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego z jazzową energią saksofonu dał niewiarygodny efekt i warto było tego posłuchać.

Dani Perez Trio to zespół argentyńskiego gitarzysty Danila Amboage Pereza, którego gościem był podczas tego koncertu Dawid Tokłowicz. To był jedyny taki koncert w Polsce.
– Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnił Donizy Piątkowski. – Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski.

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najciekawszych muzyków jazzowych, realizujących własne projekty i kreujących dzięki temu ważne, artystyczne wydarzenia. W 2002 roku na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zagrał interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy.
– To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę pomysłu – to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację.

Warto dodać, że tamten koncert został zarejestrowany i wydany na płycie „The Komeda Project Live”, która premierę będzie miała w Poznaniu.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: