Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Emilewicz: “Rekompensaty pozwolą na zachowanie ok. 1,3 mln miejsc pracy”

Rekompensaty dla branż energochłonnych mają pozwolić zachować polskim przedsiębiorstwom konkurencyjność oraz umożliwić im rozwój.

Zgodnie z przepisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego wytwórcy energii elektrycznej objęci są systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. O ile część uprawnień w dalszym ciągu otrzymują oni za darmo, to rosnące koszty zakupu praw do emisji CO2 powodują, że rosną koszty energii elektrycznej. To natomiast przekłada się na wyższy koszt wszystkich produktów w sklepach.

W Polsce większość energii elektrycznej pozyskuje się z węgla (47,7% z węgla kamiennego i 30,5% z węgla brunatnego). Z tego też powodu koszty zakupu praw do emisji CO2 niezwykle mocno wpływają na ostateczną cenę prądu.

W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie rekompensat finansowych dla branż energochłonnych. Takie działanie ma pozwolić im zachować konkurencyjność na rynku oraz umożliwić rozwój. – Unijna polityka klimatyczno-energetyczna spowodowała skokowy wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Wzrost ten ogromnie zagraża rentowności oraz pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych. Dlatego konieczne było wprowadzenie w Polsce rekompensat dla firm z branż energochłonnych. Obniża to ryzyko wyprowadzania produkcji za granicę oraz czyni z Polski atrakcyjne miejsce do inwestycji przemysłowych – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Rekompensaty
By uzyskać rekompensaty, trzeba będzie złożyć wniosek do 31 marca danego roku. Do wniosków o rekompensaty za 2019 rok trzeba będzie dołączyć kopie oświadczeń o zrzeczeniu się uprawnienia do stosowania cen i stawek opłat za energię elektryczną, które przewiduje ustawa o cenach prądu. Wraz z potwierdzeniem ich otrzymania odpowiednio przez przedsiębiorstwo energetyczne lub Zarządcę Rozliczeń S.A. Decyzje o przyznaniu i wysokości rekompensat będzie podejmował prezes URE do 30 danego roku. Od takiej decyzji będzie można się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty na przełomie października i listopada danego roku. Będzie je wypłacał BGK.

– Dzięki naszej ustawie, która weszła w życie pod koniec sierpnia, ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – zyskuje prawo do rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać pozycję w konkurencji z zagranicą. Pozwolą również na zachowanie ok. 1,3 mln miejsc pracy w samych przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów. Pierwsze wypłaty – za rok 2019 – nastąpią w roku 2020. W pierwszym i drugim roku trafi na nie ok. 0,89 mld zł. W kolejnych latach kwota ta sięgnie 1 mld i nieco ponad 1 mld zł – wyjaśnia Emilewicz.

mat. pras. / NA

Strona głównaPoznańEmilewicz: "Rekompensaty pozwolą na zachowanie ok. 1,3 mln miejsc pracy"