Emerytury i renty idą w górę. O ile?

emerytura fot. ZUS

Od 1 marca 2022 r. emerytury i renty będą wyższe o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja świadczeń, wzrośnie również dodatek pielęgnacyjny oraz świadczenie przedemerytalne.

Przeprowadzana w tym roku przez ZUS waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto, które przysługuje 28 lutego 2022 r. przez wskaźnik 107 proc. Jeśli przykładowo 28 lutego 2022 r. emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to od 1 marca 2022 r. wzrośnie o 140 zł brutto (2000 zł x 107 proc. = 2140 zł brutto).

– Nie trzeba składać wniosków o waloryzację świadczenia – wyjaśnia mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu. Wcześniej informację o waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Waloryzacja dotyczy świadczeń długoterminowych, m.in.: emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, a także dodatków do tych świadczeń, np. dodatku pielęgnacyjnego czy dla sierot zupełnych. Od 1 marca minimalna emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż przed tą datą. O taką samą kwotę wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które do 31 marca 2022 r. będą miały ustalone m.in. prawo do emerytury czy renty. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił niedawno, ile wynosi największa emerytura w Polsce. Ponad 25,3 tys. złotych-tyle pieniędzy co miesiąc wpływa na konto mieszkanki województwa kujawsko-pomorskiego. Kobieta ma za sobą 61 lat pracy. Jak informuje ZUS, na emeryturę przeszła po skończeniu 80 lat i jej emerytura jest 10 razy wyższa od przeciętnej.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Ostatnio dodane: