poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Elektrownia fotowoltaiczna w dawnej kopalni. To druga największa w Polsce!

W gminie Przykona w powiecie tureckim na terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla Adamów uroczyście otwarto drugą największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce. Składa się na nią prawie 380 tys. dwustronnych paneli PV.

Otwarcie elektrowni miało miejsce w ubiegłym tygodniu – inwestorem jest portugalski koncern energetyczny EDP Renewables.

“Elektrownia fotowoltaiczna Przykona została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego” – informuje Gmina Przykona na swoim profilu na FB. – “Położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów, co odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej. Jest to druga co do wielkości farma fotowoltaiczna w Polsce. Ustępuje tylko elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu, liczącej 204 MW i wybudowanej przez Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy. Farma fotowoltaiczna Przykona może zostać jednak rozbudowana o 40 MW i jeśli tak się stanie, wówczas będzie numerem jeden na polskim rynku fotowoltaicznym”.

Moc nowej elektrowni wynosi 200 MW i ma produkować co roku około 220 GWh energii elektrycznej – to wystarczy dla ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych.

Źródło: Gmina Przykona
Strona głównaBiznes i FinanseElektrownia fotowoltaiczna w dawnej kopalni. To druga największa w Polsce!