Ekrany akustyczne przy torach na Dębcu w Poznaniu. Kiedy powstaną?

tory kolejowe na Starołękę, stacja Dębina fot. L. Łada

Mieszkańcy Dębca walczą z hałasem wywoływanym przez pociągi. Głównie chodzi o trasę przez Starołękę, która, po zakończeniu remontu mostu przez Wartę, jest intensywnie wykorzystywana, a tuż obok niej znajdują się domy mieszkalne. Spółka PKP PLK obiecała ekrany akustyczne i tłumiki, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy zostaną zamontowane.

Cały Dębiec jest otoczony torami kolejowymi i hałas pociągów jest charakterystyczny dla tej dzielnicy. Jednak akurat przy torach między Dębcem a Starołęką, przy ulicy św. Szczepana, Łozowej, Modrzewiowej, Rozmarynowej i Bławatkowej z jednej strony, a Wrzosowej, Wiśniowej i Fiołkowej z drugiej tam domy znajdują się przy samych torach. Gdy trasa nie była zbyt intensywnie uczęszczana, mieszkańcom hałas pociągów zbytnio nie przeszkadzał. Ale teraz, gdy pociągi po remoncie kursują znacznie częściej, to duży problem.

Jak powiedział Radiu Poznań Piotr Szczepaniak, radny osiedla Zielony Dębiec, mieszkańcy już od 2017 roku lat, a więc praktycznie od zakończenia remontu, walczą o to, by spółka PKP PLK wyciszyła tę trasę. Zresztą nie tylko oni – na wzrost hałasu skarżą się też mieszkańcy Starołęki, mieszkający w pobliżu torów. Radny poinformował, że w czasie przejazdu pociągów w domach hałas sięga 120 decybeli – były robione pomiary. W budynku nie da się wtedy rozmawiać. Wyniki pomiarów z ubiegłego roku wskazują, że poziom hałasu jeszcze wzrósł – przekroczenia norm wynoszą w dzień 13 decybeli, a w nocy – 17 decybeli.

Mieszkańcy pod wodzą osiedlowych radnych, wystąpili do PKP PLK o rozwiązanie problemu hałasu. Jak powiedział rozgłośni Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK, spółka będzie modernizować tory, by zmniejszyć hałas, a w miejscach newralgicznych zostaną zamontowane tłumiki. Natomiast tam, gdzie tory przebiegają w pobliżu domów i badania wykazały przekroczenia hałasu, zostaną ustawione ekrany akustyczne. Na Dębcu będą one ustawione na odcinku około 740 metrów.

Kiedy rozpoczną się prace przy montażu tłumików i stawianiu ekranów akustycznych? Tego jeszcze nie wiadomo – jak wyjaśnia spółka, przystąpi do prac, gdy będzie miała zapewnione pieniądze na ten cel.

Podziel się: