Ekologia i nowoczesna technologia

Jak rozwiązywać problemy dotyczące ochrony środowiska, wykorzystując przy tym kodowanie i programowanie? Wiedzą już o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77. W poniedziałek otwarto tam nowoczesną pracownię Code for Green.

Code for Green to innowacyjny program edukacji cyfrowej. Młodzież, która bierze w nim udział, na lekcjach uczy się programowania i kodowania, rozwijając przy tym wiedzę i umiejętności związane m.in. z ekologią i ochroną klimatu. W szkołach zaangażowanych w projekt powstają nowoczesne pracownie, w których uczniowie prowadzą badania naukowe oraz rozwijają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w przyszłości skutecznie dbać o środowisko.

– To pracownia na miarę XXI wieku. Uczniowie łączą tutaj zabawę z nauką. Przychodzą do tego miejsca, bo chcą – a nie dlatego, że muszą. Młodzież, która bierze udział w projekcie zaczęła nie tylko mówić o ekologii, ale również stosować jej zasady. Kształca się także nauczyciele. Chodzimy z uczniami na lekcje, aby poznać tajniki programowania. Nie chcemy być od nich gorsi – mówi Anna Kończak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 77.

Program Code for Green realizuje Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych, jego partnerami są Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Politechnika Poznańska.

– Jako obywatele musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią nam, że w przyszłość przyniesie nam dwa istotne zagadnienia. Pierwsze to technologia, drugie środowisko. Doszliśmy do wniosku, że trzeba to połączyć. Tak narodził się program Code for Green. Młodzież, która weźmie udział w projekcie, otrzyma nie tylko unikatową wiedzę. Wykształci w sobie pasję, która pozwoli jej dalej rozwijać się w tym kierunku – tłumaczy Małgorzata Snarska Nieznańska, prezes zarządu Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.

To, jak ważne są tego typu inicjatywy, zauważył też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– To przykład pozytywnej współpracy szkoły, władz miasta i fundacji. Takie inwestycje są bardzo wartościowe. Jako Miasto staramy się konsekwentnie, krok po kroku dbać o to, by w naszych placówkach oświatowych powstawały przestrzenie, które są zgodne z duchem czasu i oczekiwaniami uczniów. Cieszę się, że młodzi ludzie mają szansę rozwijać swoje pasje, temu właśnie powinna służyć szkoła – powiedział Mariusz Wiśniewski.

Program Code for Green wystartował w 2018 roku. Uczestniczy w nim obecnie 140 uczniów, prowadzonych przez szkolnych koordynatorów przedmiotowych i wspieranych przez ekspertów z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowały się dwie poznańskie szkoły – oprócz SP nr 77, także VIII LO.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze