Dzwony wszystkich kościołów Archidiecezji Poznańskiej zabiją 27 grudnia o 16.40

Powstanie Wielkopolskie, rozdawanie flag fot. K. Adamska

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego o godzinie 16.40, o której rozpoczęło się powstanie, dzwony wszystkich kościołów archidiecezji poznańskiej będą biły przez 3 minuty.

Jak wyjaśniają władze archidiecezji na swojej stronie, to nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora z 1919 roku, na którego wezwanie 27 grudnia, w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania, kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

27 grudnia 2021 roku będziemy po raz pierwszy w historii obchodzili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – dlatego abp Stanisław Gądecki zwrócił się z prośbą do proboszczów Archidiecezji Poznańskiej o bicie dzwonów przez trzy minuty. To odpowiedź na inicjatywę Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu, w Sali Białej hotelu Bazar 23 listopada tego roku. Metropolita poznański był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienia święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta.

Źródło: Archidiecezja Poznańska