Dzień Wolności Białorusi w CK Zamek

wystawa Białoruś fot. CK Zamek
25 marca to jedna z najważniejszych dat dla demokratycznej Białorusi – tego dnia Białorusini obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Z tej okazji na ogrodzeniu CK Zamek można oglądać wystawę poświęconą Białorusinom i ich walce o wolność.

25 marca 1918 roku ogłoszono utworzenie Białoruskiej Republiki Ludowej, uznawaną za pierwsze białoruskie państwo narodowe. Obecne władze w Mińsku nie uznają tego święta, ale dla całej demokratycznej opozycji jest ono symbolem białoruskich dążeń do demokracji. Szczególne znaczenie ma w tym roku, gdy walka o wolność przybiera coraz straszniejszy wyraz i dla wielu obywateli tego państwa oznacza więzienie, konieczność emigracji, a nawet śmierć.

Poznańską wystawę przygotowali Białorusini mieszkający w Poznaniu. Są studentami, pracują, można ich zobaczyć na wielu demonstracjach, organizują też własne protestując przeciwko przemocy w swoim kraju. Wystawa pokazuje walkę o wolność Białorusi z ich punktu widzenia. Można ja oglądać na ogrodzeniu do strony al. Niepodległości.

Podziel się: