Photo by sabinevanerp / pixabay

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Wierszyki, laurki i drobne prezenty, ale przede wszystkim życzenia. Na to wszystko czekają babcie 21 stycznia, a dziadkowie – dzień później, 22 stycznia. A czy wiecie, że Dzień Babci zaczął się w Poznaniu?

W zasadzie pomysł jako pierwszy rzucił tygodnik „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Ale popularność święta tak naprawdę zaczęła się od pewnego wydarzenia, do którego doszło rok później, w Poznaniu. Właśnie 21 stycznia.

Otóż właśnie wtedy w jednym z poznańskich teatrów wystawiono spektakl „Drzewa umierają stojąc”, w którym grała słynna Mieczysława Ćwiklińska. I w dodatku grała rolę babci! Warto przypomnieć, że w 1965 roku, 1 stycznia, obchodziła 85. urodziny…. W przerwie po pierwszym akcie do aktorki podszedł Ryszard Danecki, ówczesny dziennikarz „Expressu Poznańskiego”, wręczając jej kwiaty i tort z napisem „Dla babci”. I powiedział, że w Poznaniu 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci, stąd więc ten tort…

Pomysł i tort tak się spodobały, że rok później przypomniał o Dniu Babci także ogólnopolski „Express Wieczorny”. W kolejnych latach o świecie przypominały już wszystkie gazety – i tak zostało do dziś.

Dzień Dziadka powstał znacznie później, bo dopiero w 1978 roku. I wcale na początku nie towarzyszył Dniowi Babci. Telewizja Polska rozpisała bowiem konkurs na najlepszy termin dla Dnia Dziadka, a pierwszą wybraną datą był 30 maja, dzień urodzin Mieczysława Fogga.

Ale ten termin jakoś nie przypadł Polakom do gustu i o Dniu Dziadka mało kto pamiętał. Dlatego zdecydowano, że trzeba go przenieść i za najlepszy termin uznano dzień po Dniu Babci. Ta data okazała się odpowiednia i oficjalnie od 1981 roku obchodzimy 22 stycznia Dzień Dziadka.

Warto dodać, że praktycznie każdy kraj docenia rolę babci i dziadka w rodzinie, ale każdy robi to w innych terminach. 21 stycznia Dzień Babci, poza Polską jest obchodzony także w Bułgarii i Brazylii. A na przykład we Francji to święto obchodzi się w marcu, w Hiszpanii pod koniec lipca, w Rosji we wrześniu, a w Wielkiej Brytanii – w październiku.