Kolędowanie z Turoniem Zespół Wiwaty w Dziekanowicach fot. Sławek Wąchała

Dziekanowice: Orszak Trzech Króli z kolędami i… turoniem

Oj, działo się, działo, gdy do izby w czasie szykowania świątecznych przysmaków weszli kolędnicy z turoniem! Kto nie widział Orszaku Trzech Króli w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach – dużo stracił.

Orszak Trzech Króli najpierw przeszedł przez Dziekanowice, a później w kościele z Wartkowic Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” zaprezentował widowisko o tym, co też się dzieje, gdy do izby, gdzie trwają ostatnie przygotowania do świąt i gospodarze śpiewają kolędy wchodzą kolędnicy – dziad i baba, pasterz z gwiazdą, turoń i muzykanci. Kolędnicy składają życzenia i zapraszają gospodynię do tańca.

Następnie przychodzą do chaty przebierańcy, tzw. draby. Ubrani są w kożuchy, czarne czapki. Śpiewają, wystukując rytm kijami, dopominają się o „datki” – gorzałkę, placek, orzechy. Ich tańce są również godne uwagi, a jak wywija turoń! Jest on bardzo aktywny i zabawny i nie sposób się powstrzymać od śmiechu – nawet gdy szykujące święta kobiety zaśpiewają akurat jakąś bardziej poważną kolędę czy pastorałkę.

Widowisko, które można było zobaczyć w Dziekanowicach, zespół “Wiwaty” z powodzeniem prezentował na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kolędniczych w Brasov (Rumunia) w 1996 r. oraz trzykrotnie na Wielkopolskich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Międzychodzie. W 2019 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Pradze.

Zespół „Wiwaty” nagrał dwie płyty CD „Hej kolęda, kolęda“ oraz „Bóg się rodzi” z pastorałkami i kolędami.

A. Horbik, el fot. Sławek Wąchała