Dzieci powinny się uczyć online? Jest apel do rodziców

szkoła fot. UMP

Konrad Malicki, burmistrz Czempinia, na oficjalnej stronie gminy zaapelował do rodziców, by zostawili dzieci w domach, mimo że od 10 stycznia powinna wrócić nauka stacjonarna. Będzie dla nich przygotowana nauka online.

Zdaniem burmistrza tak będzie bezpieczniej ze względu na zagrożenie koronawirusem. Czempińskie szkoły zostały już przygotowane do takiej pracy. Poza tym 17 stycznia w Wielkopolsce zaczynają się ferie zimowe, więc dzieci tylko przez 5 dni uczyłyby się w domach.

Burmistrz opublikował na stronie gminy oficjalny apel dotyczący obecności w szkołach uczniów w dniach 10-14 stycznia 2022 r. Oto jego treść:

„Szanowni Państwo, z niepokojem obserwuję bardzo dynamiczną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju i ciągłe wzrosty zachorowań. Szkoły to miejsce licznych interakcji, w których mimo stosowanych reżimów sanitarnych, niejednokrotnie dochodzi do przenoszenia się groźnego koronawirusa. Przed przerwą świąteczną obserwowaliśmy liczne przypadki choroby wśród uczniów i nauczycieli, a co za tym idzie nakładanej kwarantanny na całe klasy, a nawet na wiele klas jednocześnie.

Wszystko to utwierdza mnie w przekonaniu, że powrót wszystkich dzieci do nauki stacjonarnej na jeden tylko tydzień przed feriami (rozpoczynają się w Wielkopolsce już 15 stycznia) nie ma racjonalnego uzasadnienia, gdyż może przyczynić się do zwiększenia liczby zakażeń i utrudnić dzieciom spokojne spędzenie ferii. Dlatego też na moje polecenie, w szkołach podstawowych w Czempiniu i Głuchowie w dniach 10-14 stycznia zajęcia prowadzone będą równolegle w formie stacjonarnej i on-line z wykorzystaniem narzędzi stosowanych w nauce zdalnej.

Apeluję zatem do Państwa, rodziców naszych uczniów, o rozważenie możliwości pozostawienia dzieci w domach w okresie od dnia 10 do 14 stycznia 2022 roku i skorzystanie z nauczania on-line. Pragnę jednocześnie wyjaśnić, że jako Burmistrz Gminy Czempiń podjąłem starania o przedłużenie nauki zdalnej w gminnych placówkach oświatowych na ten właśnie przedferyjny tydzień, jednak nie jest to możliwe w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i wymagane zgody krajowych służb sanitarnych.

Dzieci powinny mieć jednak możliwość pozostania przez najbliższych klika dni w domach bez obawy o powstanie szkolnych zaległości. Dzięki temu również możliwa będzie ochrona ich zdrowia i życia przed chorobą w trakcie ferii, które powinny by dla nich czasem odpoczynku, zabawy i wyjazdów w reżimie, na który obecnie pozwalają obostrzenia sanitarne.

Wobec powyższego ponownie informuję, że zajęcia lekcyjne w Szkole Podstawowej im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie oraz w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu odbywać się będą zarówno w trybie stacjonarnym, jak i on – line. O wszystkich szczegółach Rodzice zostaną poinformowani przez dziennik elektroniczny”.

Źródło: czempin.pl fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)