sobota, 24 lutego, 2024

Dyskusja o uchwale antysmogowej. Czy mieszkańcy wiedzą o konieczności wymiany pieców?

W Wielkopolsce nadal wiele osób nie wie, że musi wymienić piece z powodu uchwały antysmogowej, uważają radni PiS. Temat był dyskutowany 29 stycznia podczas sesji sejmiku.

Od 1 stycznia w Wielkopolsce nie wolno już korzystać z bezklasowych pieców, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, popularnie zwaną “antysmogową”. Jednak, jak podaje Radio , radny Zbigniew Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas sesji sejmiku, że nadal wiele osób nie wie, że ma obowiązek wymienić piec na nowy. Zwrócił też uwagę, że i mieszkańcy, i samorządy lokalne apelują do sejmiku, żeby przedłużyć czas na wymianę pieców, bo nie nie udało się tego zrobić do 1 stycznia.

Według informacji radnego w Wielkopolsce nadal mamy od 40 do 60 tys. bezklasowych pieców. Do tego należy jeszcze doliczyć kominki, z których wiele także nie spełnia norm, a ich właściciele nie wiedzą, że także i kominki trzeba wymienić.

Jednak zdaniem marszałka Marka Woźniaka 7 lat to naprawdę wystarczająco dużo czasu, by się dowiedzieć o zmianie przepisów, a właśnie tyle czasu temu przyjęto uchwałę antysmogową. Marszałek przypomniał też, że była wtedy prowadzona bardzo duża kampania informacyjna poświęcona zmianie przepisów, a dodatkowo informowały o tym samorządy prowadzące przez cały ten czas programy dopłat dla mieszkańców do wymiany pieców. Wszyscy, którzy chcieli, mogli się więc dowiedzieć o zmianie przepisów, więc nieznajomość prawa nie jest tu argumentem.

Marek Woźniak jest zdania, że z samorządami, które nie zdołały doprowadzić do wymiany pieców na swoich terenach, należy rozmawiać, ale zdecydowanie nie należało opóźniać wejścia uchwały antysmogowej w życie. Jak przypomniał, co roku w krajach UE notuje się 300 tys. zgonów, spowodowanych złą jakością powietrza, a do wielu z nich dochodzi w Polsce. Do tego trzeba doliczyć choroby takie jak astma czy rak płuc, spowodowane przez zanieczyszczenia. Marszałek zwrócił też uwagę, że kontrolerzy podczas pierwszej wizyty powinni tylko poinformować właściciela bezklasowego pieca, że ma obowiązek go wymienić – i upomnieć. Jeśli po tej informacji nadal nie wymieni pieca – to wtedy będzie można go ukarać.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaWielkopolskaDyskusja o uchwale antysmogowej. Czy mieszkańcy wiedzą o konieczności wymiany pieców?