Dyrektor Kieliszewski o nowym Teatrze Muzycznym: „Jesteśmy w przełomowym momencie”

Teatr Muzyczny6 fot.UMP

Projekt budowlany jest prawie gotowy, projekt wykonawczy gotowy być powinien do końca roku – i wtedy teatr wystąpi o pozwolenie na budowę. Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu zacznie już fizycznie rosnąć na działce przy ul. Skośnej.

Po kilkudziesięciu latach starań i kilkunastu planowanych lokalizacjach budowa teatru staje się coraz bardziej konkretna. Dyrektor Przemysław Kieliszewski wspomniał wspomniał plany przeniesienia teatru z obecnej siedziby przy niezłomnych do teatru Olimpia.
– Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że dobrze się stało, że teatr się tam nie przeniósł – powiedział. – Dlatego, że zamknęłoby to drogę do nowoczesnego teatru, który tworzymy i chcemy tworzyć.

W ciągu ostatniego roku trwały bardzo intensywne prace nad projektem budowlanym i jest on już na ukończeniu.
– Czekamy teraz na jego wycenę i uzgodnienia, między innymi z PKP, bo działki graniczą z torami kolejowymi – mówił dyrektor Kieliszewski. – To jest kwestia kilku tygodni, gdy ten projekt zostanie złożony. A gdy zostanie złożony, wystąpimy o pozwolenie na budowę. Równolegle trwają też prace nad projektem wykonawczym. Jesteśmy umówieni ze spółką PIM, która ma podpisaną umowę z Atelier Loegler Architekci, że do końca roku ten projekt również będzie skończony.

Teatr pracuje już też nad zapewnieniem finansowania dla tej inwestycji, by wesprzeć w tej kwestii miasto Poznań.
– Jesteśmy po wymianie korespondencji z Ministerstwem Kultury i właściwie jest deklaracja współfinansowania tej inwestycji w 50 proc. przez ministerstwo – powiedział dyrektor. – Może się to stać wyłącznie wtedy, gdy teatr będzie współprowadzony przez ministerstwo. Nad taką umową w tej chwili miasto Poznań razem z ministerstwem teraz pracują i od stycznia przyszłego roku to będzie instytucja tak zwana współprowadzona, czyli dofinansowaną przez ministerstwo, co stwarza możliwość uruchomienia od 2023 roku dotacji celowej na tę inwestycję. Umowa będzie podpisana na cztery lata i w tej chwili jesteśmy w trakcie jej finalizowania.

Zdaniem dyrektora do sukcesu przedsięwzięcia przyczyniły się warszawskie spektakle musicalu „Virtuoso”, dzięki którym poznański teatr stał się bardziej rozpoznawany w Warszawie.

Przypomnijmy, że 11 października 2019 roku w Urzędzie Miasta w Poznaniu została podpisana umowa z Atelier Loegler Architekci, zwycięzcą konkursu na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Nowy teatr zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Według pierwotnej koncepcji w lipcu 2020 roku miał być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 – projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę. Pandemia jednak sprawiła, że wszystko przesunęło się w czasie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: