Dwa nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce!

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

“Poszukiwania prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyły się sukcesem” – poinformowało PGNiG. Spółka odkryła nowe zasoby gazu ziemnego w powiatach średzkim i kościańskim o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześciennych.

Nowe złoża gazu odkryto w gminie Nowe Miasto nad Wartą (pow. średzki) oraz gminie Czempiń (pow. kościański). Oba złoża zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, bo wynoszącej ponad 75 procent. PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, czyli przed rozpoczęcie eksploatacji, potrwa około 3 lat, a łączne wydobycie może sięgnąć około 20 mln m sześc. rocznie.

– Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA. – Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju. Pracownicy PGNiG mają wiedzę, kompetencje i doświadczenie, aby w pełni ten potencjał wykorzystać.

Prezes Waksmundzka-Olejniczak zwraca uwagę, że to przede wszystkim na specjalistach PGNiG opierać się będzie działalność poszukiwawczo-wydobywcza nowego koncernu, który powstanie z połączenia PGNiG z PKN ORLEN. Obie firmy już teraz współpracują w tej dziedzinie – w lipcu 2022 roku rozpoczęły wiercenia w Rogusku w gminie Nowe Miasto nad Wartą.

https://www.facebook.com/PGNiG/posts/pfbid0Xy7GKRxKY5iZrffed7uS1sPZAQLm1UAM2H4d3DfQzxfsPuu8PxkSYPWEG2V3i8nFl

Podziel się: