Dotacje na małą retencję? W Poznaniu chętnych nie brakuje

mała retencja fot. UMP

Aż 135 wniosków o wartości ponad 791 tys. zł złożyli przez niespełna trzy tygodnie chętni do budowy systemów małej retencji. „Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien się pospieszyć – z tegorocznej puli pozostało jeszcze niewiele ponad 108 tys. zł” – informują władze miasta.

Miasto już po raz trzeci ogłosiło program dotacji do projektów małej retencji i zachęca poznaniaków do budowania systemów oszczędzania wody na swoich posesjach. Do tej pory wpłynęło aż 135 wniosków, a najwięcej złożyli mieszkańcy (127), wspólnoty mieszkaniowe (5) oraz osoby fizyczne prowadząca działalność gospodarczą (3). Wartości dotacji to ponad 791 tys. zł, a wartość inwestycji, które dzięki nim zostaną zrealizowane – to 1,146 mln zł.

– To inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych i ich wpływu na stan zasobów wodnych stolicy Wielkopolski – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W małej retencji chodzi o to, by woda „nie uciekała” – czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Dotację można przeznaczyć właśnie na budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu: na zakup materiałów, montaż, budowę zbiornika na wodę czy stworzenie ogrodu deszczowego. Mozna ją także wydać na prace czy materiały służące modernizacji istniejącego systemu deszczowego.

„W tym roku na małą retencję miasto Poznań przeznaczyło 900 tys. zł” – informują miejscy urzędnicy. – „Nabór wniosków o dofinansowanie trwa od 28 marca do 27 kwietnia. Dokumenty można składać listem poleconym, poprzez platformę ePUAP lub osobiście w kancelarii Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien się pospieszyć – z tegorocznej puli pozostało jeszcze niewiele ponad 108 tys. zł”.

Dotacja może pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali – do 6 tys. zł. Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Podziel się:

Ostatnio dodane: