Doktorat honorowy dla Marii Skłodowskiej-Curie wręczony. Odebrała go wnuczka

wręczenie doktoratu honoris causa Hélène Langevin-Joliot fot. P. Stanula UAM

Po stu latach od przyznania doktoratu honoris causa przez ówczesny Uniwersytet Poznański Marii Skłodowskiej-Curie, jej wnuczka, prof. Hélène Langevin-Joliot, odebrała dyplom. Uroczystość odbyła się 8 listopada w Sali Lubrańskiego UAM.

– Dziś możemy śmiało powiedzieć, że wyprzedzała swoją epokę – mówiła o Marii Skłodowskiej-Curie rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Była ikoną czasu emancypantek. Torowała drogę do sukcesu dla wielu kobiet, bo w ówczesnym świecie nie było im łatwo.

Według rektorki życie Marii Skłodowskiej-Curie to także dowód na to, że nawet w trudnych czasach, dzięki samozaparciu, pracowitości, nie poddawanie się w walce z przeciwnościami losu osiągnąć można bardzo wiele.

– Cieszę się, że nasz uniwersytet, już na samym początku jego funkcjonowania, przyznał tak wybitnej postaci swoją najwyższą godność i docenił jej działalność – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska. – Mam nadzieję, że postawa Marii Skłodowskiej-Curie będzie wzorem postępowania dla wielu współczesnych fizyków, chemików i innych badaczy.

Prof. Hélène Langevin-Joliot była niezwykle wzruszona ceremonią, jak powiedziała, a także tym, jak postrzegano jej słynną babcię.
– Powiedziano, że była to osoba niezwykle skromna – mówiła. – I to prawda być może, ale także była osobą bardzo świadomą, była osobą, dla której niezwykle ważne było to, by szanować innych. I być może właśnie także w tym wyrażała się jej skromność. Owszem, musiała zmierzyć się z licznymi trudnościami, ale zawsze, mimo tego, że była naukowczynią, zawsze była bardzo oddaną matką i zawsze pamiętała o swojej rodzinie, którą stawiała bardzo wysoko.

Senat uczelni przyznał doktorat honoris causa Marii Skłodowskiej-Curie w 1922 roku, jednak ta nigdy go nie odebrała, a dyplom nawet nie został wydrukowany, jak wspominał profesor Adam Wrzosek, ówczesny dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego. Pracownicy Wydziału Chemii UAM zupełnym przypadkiem odkryli tę historię.

Warto dodać, że obchodom 100. rocznicy przyznania genialnej uczonej doktoratu honorowego towarzyszy wystawa pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” oraz sympozjum naukowe z udziałem gości honorowych i prelegentów: prof. Hélène Langevin-Joliot, Hanny Karczewskiej (prawnuczki Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry Marii), dr. inż. Piotra Chrząstowskiego (prawnuka Józefa Skłodowskiego, brata Marii), Renauda Huynha (dyrektora Muzeum Curie w Paryżu), dr Natalie Pigeard-Micault, prof. Jerzego Niewodniczańskiego, prof. Marka Sikorskiego i prof. Tomasza Pospiesznego. Wernisaż wystawy oraz sympozjum naukowe mają miejsce w Collegium Chemicum UAM przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8.

Podziel się: