Dodatkowe pieniądze na budowę szpitala w Poznaniu. “Od lat było to bolączką poznaniaków”

Jadwiga Emilewicz, Szymon Szynkowski vel Sęk fot. BP J. Emilewicz

Rząd podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych 210 mln zł na budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. To oznacza, że dotacja na budowę szpitala klinicznego zwiększy się z 520 mln zł o 210 mln złotych, jak podkreśliła posłanka Jadwiga Emilewicz, która przekazała tę informację – i czek.

– W 2019 roku uruchomiliśmy inwestycję w nowy kompleks szpitalny w centrum Poznania, w którym w jednym miejscu zlokalizowane będą rozproszone dotychczas po całym mieście kliniki – mówiła Jadwiga Emilewicz podczas wizyty na placu budowy szpitala. – Od lat było to bolączką poznaniaków, bo oznaczało dla nich konieczność przemieszczania się po całym mieście w procesie diagnostycznym i podczas leczenia, co dla chorych i szukających diagnozy jest szczególnie uciążliwe. Poza tym stan budynków szpitalnych poszczególnych klinik pozostawia wiele do życzenia i rażąco odbiega od standardów nowoczesnych placówek medycznych.

Posłanka oceniła, że inwestycja przebiega sprawnie, a dodatkowe finansowanie pozwoli na poszerzenie jej zakresu. Uda się między innymi postawić obiekty dla wszystkich oddziałów kardiologicznych kliniki uniwersyteckiej. Razem z dodatkowymi pieniędzmi rządowa dotacja na budowę szpitala wynosi już 730 mln zł.

Nowy szpital ma być gotowy w 2027 roku. Oprócz specjalistycznych oddziałów powstanie tu też Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego dotąd nie było w tej części miasta – a mieszka tu ponad 200 tys. mieszkańców. Placówka będzie też stanowiła innowacyjne i kompleksowe zaplecze dla realizacji kształcenia studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Nowy szpital zajmie powierzchnię 6 hektarów przy ul. Grunwaldzkiej, przyległych do terenów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego.

Podziel się: