Samolot LOT fot. Mark Harkin
Być może już na Wielkanoc nie będzie potrzebna wiza, by złożyć wizytę w Stanach Zjednoczonych. Polska spełniła wymagania programu bezwizowego USA.

Jak podaje Onet.pl, odsetek odmów podań o wizy w konsulatach USA w Polsce po raz pierwszy w historii spadł w naszym kraju do 2,8 proc. To o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany przez program bezwizowy.

A to oznacza, że ogłoszenie zaproszenia Polski do programu bezwizowego może nastąpić już 30 września, kiedy w USA kończy się rok budżetowy. Być może więcej szczegółów poznamy po spotkaniu prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem w Nowym Jorku podczas szczytu klimatycznego ONZ. Mówi się też, że prezydent Trump miał ogłosić tę decyzję podczas swojej wizyty w Warszawie, do której ostatecznie nie doszło. Wiceprezydent Mike Pierce nie poruszał tego tematu.

Po zaproszeniu danego kraju do programu bezwizowego rozpocznie się procedura administracyjna, która trwa od 3 do 5 miesięcy. I dopiero po jej zakończeniu wizy przestają obowiązywać, a więc Polacy będą mogli jechać bez wizy do USA i przebywać tam do 90 dni. Jednak nie wszyscy: ci, którzy podróżowali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 r., będą musieli nadal występować o przyznanie wizy. I jak dotąd oficer służby imigracyjnej USA może odmówić prawa wjazdu do tego kraju każdej osobie, która wzbudzi jego podejrzenia.

Onet.pl, el

Podziel się: