Do czego wykorzystuje się drewniane belki?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budownictwa i związanych z nim nowinek? W takim wypadku gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat drewnianych belek. Znajdziesz w nim informacje na temat tego, w jaki sposób są obecnie wykorzystywane i dlaczego znakomicie sprawdzają się w swojej roli. Poniższe informacje z pewnością pomogą Ci w podejściu do egzaminu na uprawnienia budowlane! 

Drewniane belki – w jakim celu się ich używa?

Drewno to materiał, który znany jest w budownictwie od tysięcy lat. Obecnie wykonane z niego belki używane są przede wszystkim w konstrukcji więźby dachowej. Robi się z nich między innymi podwaliny, bale drewniane kwadratowe oraz oczepy. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.

Belki drewniane doskonale sprawdzają się jako materiał na konstrukcję stropu. W takim wypadku osłania się je płytami OSB lub deskami. Do ich głównych zalet należy to, że swojej wersji finalnej są niemal o połowę lżejsze niż tradycyjne stropy ceramiczne czy żelbetonowe.

Na dodatek drewniane belki mają zdecydowanie większe walory estetyczne i w wielu przypadkach inwestorzy chętnie zostawiają je odkryte. To świetny sposób na podkreślenie tradycyjnego lub rustykalnego stylu budynku. Pojedyncze, odsłonięte belki są również często wykorzystywane jako element dekoracyjny wnętrz skonstruowanych innymi sposobami.

Czym charakteryzują się belki drewniane dobrej jakości?

Materiały drewniane używane w budownictwie muszą spełniać odpowiednie normy, które zapewniają ich optymalne i bezproblemowe używanie. Jedną z ważniejszych kwestii jest stopień wilgotności, którą mają belki już po procesie suszenia. Ten powinien mieścić się w przedziale od 8 do 15 procent. Zapewnia to drewnu odpowiednią elastyczność i wytrzymałość.

Belki drewniane należą do materiałów, które nie sprawiają wielkich problemów podczas tworzenia konstrukcji. Proces ich łączenia przebiega bardzo sprawnie. Używa się do tego perforowanych profili z blachy ocynkowanej, która jest przytwierdzona do drewna za pomocą karbowanych gwoździ.

To sposób, który nie tylko przyśpiesza pracę, ale także znacznie ogranicza niszczenie drewna i przedłuża jego żywotność. Zwłaszcza w porównaniu ze starszymi metodami łączenia konstrukcji, takimi jak połączenia ciesielskie na wręby.

Niestety nawet najlepsze belki drewniane mają swoje wady. Jest to materiał łatwopalny (który jednak nie wydziela toksycznych substancji przy spalaniu) i wymagający impregnacji w celu ochrony przed korozją biologiczną.

Bale drewniane kwadratowe – dowiedz się więcej przed egzaminem

To tylko niektóre z zastosowań i właściwości drewnianych belek. Jeżeli chcesz poznać więcej informacji na ten temat i dobrze przygotować się z tej kategorii na egzamin z uprawnień budowlanych, to mamy dla Ciebie sprawdzone rozwiązanie.

Odwiedź portal Uprawnienia Budowlane i przygotuj się w kompleksowy sposób do wszystkich wyzwań, które mogą czekać Cię podczas testów. Znajdziesz tam pomoc w kwestii egzaminów pisemnych, ustnych, a także uzyskasz dostęp do wszystkich aktualnie wymaganych aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna do uzyskania pozytywnej oceny.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: