Dni Pary na Maltance. Jedna z ostatnich okazji!

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

Miłośnicy parowozów powinni się stawić na stacji Kolejki Parkowej Maltanka 14 lub 15 października . Na trasie kolejki w ramach Dni Pary będzie kursował parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku. To najstarszy czynny parowóz w Polsce.

Przypomnijmy, że w październiku Maltanka czynna jest tylko w weekendy, więc jest to jedna z nielicznych okazji, by przejechać się kolejką, a przy tym – jak właśnie 14 i 15 października – pociągiem prowadzonym przez Borsig Bn2t, najstarszy czynny parowóz w Polsce.

“Borsig Bn2t został wyprodukowany w 1925 roku w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie” – informuje MPK Poznań. – “Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 roku – skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance. W sobotę i niedzielę ponownie wyjedzie na szlak”.

Kursy odbywać się będą co godzinę, od 10.00 do 17.00 – d godziny 17.00 czynne jest także Nowe Zoo, do którego można dojechać kolejką.

Źródło: MPK Poznań

Podziel się: