Dezodorant a antyperspirant – czym właściwie różnią się te produkty?

Stosowanie ochrony przed potem nie jest w dzisiejszych czasach niczym zaskakującym. Nikt z nas nie lubi tego momentu, kiedy okolice pod pachami stają się wilgotne, a dodatkowo towarzyszy temu przykry zapach. Dlatego wytwórcy kosmetyków opracowali produkty, których zadaniem jest przywracanie komfortu niezależnie od sytuacji czy pory dnia. Do wyboru mamy tak wiele produktów, że czasami nie wiemy, na jaki się zdecydować. Dezodorant a antyperspirant – który preparat może być dla nas lepszym wyborem?

Dlaczego nie warto rezygnować z ochrony przed potem?

Niezależnie od tego, który produkt wybierzemy, warto raz jeszcze wytłumaczyć, dlaczego jego stosowanie może być dla nas pomocne. Nasza skóra posiada gruczoły potowe, które w czasie dnia intensywnie pracują. Ich zadaniem jest regulowanie temperatury ciała. Dlatego też zdarza się, że zwłaszcza w okolicach pach pojawia się wilgoć. W tym miejscu trudno o właściwy przepływ powietrza, stąd też idealne środowisko dla rozwoju bakterii. To właśnie one odpowiedzialne są za przykry zapach, który może pojawić się nawet po kilku godzinach od wzięcia prysznica.

Poszczególne produkty stosowane jako ochrona przed potem mogą nie tylko maskować zapach, ale także ograniczać pracę gruczołów potowych. Wiele osób zastanawia się, który kosmetyk jest w tym przypadku najskuteczniejszy. Dezodorant a antyperspirant w niewielkim stopniu różnią się od siebie działaniem. Który więc wybrać?

Jak działa dezodorant?

Dezodorant jest kosmetykiem, który przede wszystkim odpowiedzialny jest za niwelowanie przykrego zapachu. W jego składzie znajdziemy między innymi dodatki antybakteryjne oraz takie, które przywrócą świeżość. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że produkt ten wpłynie na pracę naszych gruczołów potowych. Jego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi bakterii oraz maskowanie przykrego zapachu. Dlatego też po dezodorant sięgają przede wszystkim osoby, które nie zmagają się z nadmiernym poceniem. Będzie to dla nich wystarczająca ochrona w czasie dnia.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspirant ma mocniejsze działanie niż dezodorant. Jest natomiast lżejszy niż bloker, który możemy kupić między innymi w aptece. Nie tylko odpowiada za niwelowanie przykrego zapachu, ale w niewielkim stopniu czopuje gruczoły potowe. Co to oznacza? Ilość wytwarzanej wilgoci będzie mniejsza. Dlatego też nie musimy przejmować się mokrymi plamami w okolicach pach. Po antyperspirant warto sięgać niezależnie od sytuacji. Pamiętajmy jednak, że jego działanie będzie lepsze, jeżeli zaaplikujemy go na oczyszczoną skórę, a dodatkowo zadbamy o to, aby nosić przewiewne ubrania. Starajmy się unikać takich materiałów, jak choćby poliester czy akryl, które sprawiają tylko pozory grzania i jednocześnie powodują nadmierne pocenie.

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać?

Oba produkty mogą być idealnym sposobem na ochronę przed potem. Wybór będzie zależny przede wszystkim od naszych osobistych preferencji oraz od tego, jak intensywna jest praca naszych gruczołów potowych. Co więcej, wiele osób decyduje się na posiadanie obu tych kosmetyków. Antyperspirant może być odpowiednią ochroną przed potem w takich sytuacjach, jak choćby wyjście na siłownię czy stresujące spotkanie w pracy, podczas gdy dezodorant zapewni nam po prostu komfort w czasie dnia.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: