Demonstracje w całej Polsce: Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków. Także w Poznaniu

protest ochrony zdrowia fot. Naczelna Izba lekarska

Studenci kierunków medycznych postanowili okazać solidarność swoim starszym kolegom protestującym w Białym Miasteczku i zorganizowali serię demonstracji w całym kraju. Odbędą się 9 października w wielu miastach Polski. Także w Poznaniu.

„Chcemy pokazać, iż mimo faktu, że studiujemy różne kierunki, razem będziemy tworzyć (lub już tworzymy) jeden wspólny System Ochrony Zdrowia. Pragniemy jasno powiedzieć, że wszyscy jesteśmy nie tylko pracownikami medycznymi, lecz również potencjalnymi pacjentami, a od spełnienia postulatów protestu zależy przyszłość i zdrowie nasze oraz naszych bliskich. Widząc obecną sytuację, systemowe problemy oraz brak reakcji obecnej strony rządowej na trwające od miesiąca protesty w obrębie Białego Miasteczka, ruszyliśmy do działania” – napisali studenci i pracownicy medyczni w zapowiedzi protestu.

Manifestacje odbędą się 9 października w następujących miastach: o godzinie 12.00 w Zabrzu na placu Wolności, o godzinie 14.00 w Szczecinie na placu Szarych Szeregów, o godzinie 14.30 w Katowicach na placu Sejmu Śląskiego. O godzinie 15.00: we Wrocławiu na rynku pod Pręgierzem, w Krakowie przed Muzeum Narodowym, w Gdańsku przed ECS, w Warszawie przed Ministerstwem Zdrowia, w Poznaniu na placu Adama Mickiewicza, w Łodzi na Piotrkowskiej 155. Natomiast 10 października o godzinie 14.00 protest zaplanowano w Białymstoku na rynku Kościuszki.

Podczas wszystkich planowany jest krótki przemarsz i przemowy przedstawicieli kierunków oraz zawodów medycznych. „Będziemy skupiać się na palących kwestiach – zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, problem zatrudniania osób medycznych na tzw. „śmieciówkach”, brak samorządów i izb wielu zawodów medycznych, niedofinansowanie procedur przez NFZ czy braki kadrowe w polskich jednostkach opieki zdrowotnej” – informują organizatorzy.

Zdaniem młodych ludzi trzeba pokazać mieszkańcom całej Polski, że trwa protest, że trwa walka o ochronę zdrowia, ponieważ system wymaga ogromnej reformy i jest to sprawa dotycząca wszystkich Polaków.
„Chcemy skończyć studia i móc pracować w Polsce w godnych warunkach” – piszą. – „Dlatego walczymy już teraz”.

Źródło: mat. pras.