Demonstracja poparcia dla niepełnosprawnych. „Nie chowajmy się w szafach!”

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

W Sejmie RP trwa protest osób niepełnosprawnych pod wodzą posłanki Iwony Hartwich. 25 marca o godzinie 12.00 na placu Kolegiackim w Poznaniu będzie się demonstracja poparcia dla protestu. „Nie chowajmy się w szafach, bo tym niczego nie uda się wskórać” – apelują organizatorzy i zapraszają na plac.

Uczestnikami i organizatorami demonstracji są ludzie mający pod swoją opieką osoby z niepełnosprawnościami i doskonale zdający sobie sprawę, jak zasadny jest protest posłanki Hartwich. Obecnie od 1 marca renta socjalna wynosi 1588,44 złotych brutto i są to pieniądze, które, jeśli chodzi o koszty opieki nad osobą niepełnosprawną, na pozwalają na zakup nawet podstawowych środków higieny.
„Choćby kupno pampersów, i to po refundacji, to koszt około 400 zł miesięcznie!” – wyjaśniają organizatorzy demonstracji. A przecież to tylko jeden z wielu wydatków, jakie trzeba ponieść. A za co kupić leki, wózek czy specjalne łóżko, nie mówiąc już o nutridrinkach, odżywkach, bo przecież wyżywienie takiej osoby też kosztuje drożej. O wiele drożej.

W obywatelskim projekcie ustawy o rencie socjalnej mowa jest o 3490 złotych brutto – i podwyżki do takiej kwoty chcą niepełnosprawni oraz ich opiekunowie.
„Zachęcamy wszystkich, a w szczególności osoby z niepełnosprawnościami, aby przyszły i pokazały swoje poparcie” – zachęcają organizatorzy. – „Jest nas 291 tysięcy! Nie chowajmy się w szafach, bo tym niczego nie uda się wskórać. Trzeba walczyć o to, by i dzieci niepełnosprawne, i osoby dorosłe mogły godnie żyć”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: