Demonstracja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. „To rozpoczęcie klimatycznej kampanii przedwyborczej”

fot. Karolina Adamska

21 kwietnia o godzinie 13.00 na placu Kolegiackim rozpocznie się akcja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pod hasłem „Wybierz klimat”. „To rozpoczęcie ogólnopolskiej, klimatycznej kampanii przedwyborczej” – zapowiadają aktywiści MSK.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w ten sposób po raz kolejny dołączy do globalnego protestu klimatycznego, w czasie którego młodzi ludzie na całym świecie wyjdą na ulice, by pokazać, że martwią się o przyszłość – i by pokazać, że mają dość. Tym razem aktywiści zapraszają do przyłączenia się do manifestacji „Wybierz Klimat”, która będzie rozpoczęciem ogólnopolskiej, klimatycznej kampanii przedwyborczej.

– Przez 364 dni w roku traktujemy rzeki i powietrze jak ściek, lasy jak nieskończone źródło taniego materiału, a dzikie zwierzęta jak niepotrzebne szkodniki – mówi ­Szmo Kacprzak, aktywista MSK. – Na tylko jeden dzień przypominamy sobie, że bez tych wszystkich rzeczy nie przeżyjemy. Już sama ta dysproporcja powinna być jasnym sygnałem, że musimy zmienić nasze podejście.

­Franek Niemczewski, aktywista i uczeń ZSK w Poznaniu tłumaczy, dlaczego polskie hasło akcji, „Wybierz klimat”, jest tak ważne.
– Polska potrzebuje odpowiedzialnej polityki klimatycznej i energetycznej – wyjaśnia. – Odejście od paliw kopalnych nie tylko pomoże zapobiec katastrofie klimatycznej, ale także da nam perspektywę na lepszą i dostatnią przyszłość. To dla nas wielka szansa, dlatego potrzebujemy u steru państwa polityczek i polityków, które i którzy będą potrafili z niej skorzystać. Już na jesień w Polsce odbędą się wybory parlamentarne – jako osoby młode, nieposiadające jeszcze praw wyborczych, apelujemy: Głosując na osoby i partie, miejmy na względzie ich podejście do kwestii zmiany klimatu i transformacji energetycznej Polski.

Działacze przygotowali pięć konkretnych postulatów, które ich zdaniem powinny zostać spełnione przez polityków, by zapobiec narastaniu kryzysu klimatycznego.
– Jest to przede wszystkim odejście od paliw kopalnych w szczególności gazu i węgla, którego bezpośrednią konsekwencją powinny być inwestycje w OZE i atom – wylicza Maciej Matuszczak, aktywista i uczeń II LO w Poznaniu. – Nie możemy jednak zapomnieć o edukacji klimatycznej w szkołach – kwestii w której od lat mimo obietnic, niewiele się zmieniło. Oprócz tego liczymy że zobaczymy w programach wyborczych dopłaty do termomodernizacji i ochronę bioróżnorodności. Nasze postulaty to ogólne cele – jedyna akceptowalna podstawa, która powinna zostać rozwinięta przez ekspertów – których partie polityczne mają pod dużo większym dostatkiem niż oddolne grupy aktywistyczne. Oczekujemy, że ci, którzy co roku dostają mandat do decydowania o naszej przyszłości, tym razem wypełnią ten mandat godnie.

Aktywiści zapraszają na demonstrację wszystkich chętnych. Nie tylko młodzież.
– Zapraszamy każdą osobę, która chce lepszej przyszłości dla siebie lub swoich dzieci – mówi Agnieszka Żuk, aktywistka. – Planeta i przyroda to dobra wspólne, a wielkie korporacje i skorumpowani politycy nas z nich okradają. Jeżeli nie chcemy ich bezpowrotnie stracić, musimy się sprzeciwić!

Podziel się:

Ostatnio dodane: