Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Debata o Unii Europejskiej: Trzeba pomyśleć o polexicie

Cztery siły polityczne i cztery wizje naszej przyszłości w Unii Europejskiej. Przed nadchodzącymi wyborami głos zdecydowali się zabrać ci, którzy za kilka lat mogą decydować o polskiej polityce.

Debata polityczna dotycząca różnych aspektów powiązanych z Unią Europejską, została zorganizowana przez ludzi, którzy w tej Unii spędzili większość życia. Młodzieżówki czterech ugrupowań zdecydowały się skonfrontować swoje poglądy dotyczące europejskiej wspólnoty – jak się okazało dzieli ich momentami praktycznie wszystko. Udział w dyskusji wzięli: Kamil Tyrek z Klubu młodych Kukiz ’15; Karol Socha, który reprezentował Forum Młodych PiS; Jakub Sewehli z Młodych Nowoczesnych (obecnie część Koalicji Europejskiej) oraz Maksymilian Skrzypczak z Młodych dla Wolności (młodzieżówka partii KORWiN, która obecnie wchodzi w skład Konfederacji). Zabrakło Wiosny (a właściwie ich młodzieżówki – Przedwiośnia), która najwidoczniej nie widzi potrzeby dyskutowania (to może być prawdopodobny powód dla którego odmówili udziału).

Zasady? Proste. Osiem pytań. Każdy kandydat miał określony czas na swobodną wypowiedź. Po jego wystąpieniu konkurenci polityczni mieli chwilę, żeby skomentować wypowiedź poprzednika. Mimo dużych emocji udało się przeprowadzić merytoryczną dyskusję. To niewątpliwie dobry prognostyk dla nas wszystkich.

A do pierwszych starć pomiędzy kandydatami doszło już po pierwszym pytaniu. Czy członkostwo w Unii Europejskiej opłaca się Polsce? Maksymilian Skrzypczak z Młodych dla Wolności miał wątpliwości, zwracając uwagę na znaczące koszty jakie UE generuje, precyzując, że ma na myśli chociażby rosnący drastycznie przyrost regulacji prawnych. – UE jest dobrym tworem, ale jest źle wykorzystywana – stwierdził natomiast Kamil Tyrek z Klubu młodych Kukiz ’15, wkazując, że część pieniędzy z funduszy europejskich faktycznie została źle wykorzystana, ale w dalszym ciągu kolejne pieniądze z Unii można wydać na znaczną poprawę naszej przyszłości.

– Jesteśmy 107 miliardów złotych na plusie – podkreślił Karol Socha, z Forum Młodych PiS, dodając, że jego ugrupowanie to “uniorealiści”. – Tak jak mam wiele zastrzeżeń do UE to trzeba docenić fundusze Unijne. Gdyby nie te pieniądze Polska rozwijałaby się zdecydowanie wolniej – stwierdził działacz PiS. – Polacy jednoznacznie opowiedzieli się za obecnością w Unii i eurooptymizm jest ciągle w Polsce – zauważył Jakub Sewehli z Młodych Nowoczesnych

– Problemem Unii Europejskiej jest to, że zajmuje się sprawami światopoglądowymi. Powinniśmy się skupić na realnych problemach – kontynuował Kamil Tyrek z Kukiz ’15. Zgodził się z nim Karol Socha z PiS dodając, że Unia sprawami światopoglądowymi może się zajmować, ale w żadnym wypadku nie powinna ich narzucać krajom członkowskim. – Unia powinna wspierać różnorodność, która jest fundamentem UE. Wolność jest rzeczą nadrzędną – podkreślił Sewehli. – W takim razie decyzje powinny należeć do nas – odpowiedział Skrzypczak.

Przedstawiciel Młodych Nowoczesnych dostrzegał jednak zdecydowanie więcej korzyści z funkcjonowania Unii Europejskiej w obecnej formie, podkreślając, że Unia gwarantuje nie tylko w jakiś sposób bezpieczeństwo naszego kraju, ale również przyczynia się do wzrostu roli Polski na arenie międzynarodowej oraz poprawy stosunków z sąsiadami.

W odpowiedzi Socha z PiS i Skrzypczak z Młodych dla Wolności zgodnie wskazali na projekt Nord Stream 2, który ich zdaniem jest sprzeczny z polskimi interesami i przeczy argumentowi o poprawie stosunków z sąsiadami. Sewehli jednak nie zrażony zrobił krok do przodu i uznał pomysł stworzenia wspólnej armii UE jako dobry. Tutaj zaprotestował Tyrek z Kukiz’15, zwracając uwagę, że taka armia mogłaby być problemem w przypadku ewentualnych konfliktów wewnątrz Unii Europejskiej.

Równie dużo emocji wzbudził temat roli UE w polityce energetycznej. – Unia powinna dbać o środowisko, ale kraje powinny być niezależne. UE powinna się ograniczyć do zachęcania krajów członkowskich – uważał Tyrek. Socha wskazał natomiast na problemy z węglem, przy okazji podkreślając że Polska coraz sprawniej dywersyfikuje swoje energetyczne portfolio. Polityk PiSu jednocześnie wyśmiał pomysły innych ugrupowań (Wiosny), które planują całkowite odejście od węgla w ciągu 15 lat.

– Chcę Unii zjednoczonej, silnej i solidarnej. Unii, która wspiera odnawialne źródła energii – dodał na koniec debaty Sewehli. Solidarnej Europy chce również Tyrek z Kukiz’15, jednak z akcentem na niezależność krajów członkowskich. – Unia Europejska nie zajmuje się wieloma problemami. Musimy podtrzymywać górnictwo i jednocześnie rozwijać energetykę odnawialną – podsumował swoje stanowisko Socha z PiS.

Maksymilian Skrzypczak zwrócił natomiast uwagę przeciwnikom politycznym, że mówiąc o Unii zbyt często się skupiają się na tym co UE nam dała. – To, że opłacało się nam 15 lat temu, nie oznacza że będzie się nam opłacało ciągle – stwierdził dodając, że najwyższy czas, aby temat “POLEXITu” (gra słów od POL – Polska i EXIT – wyjście) pojawił się w debacie publicznej.

Strona głównaPoznańDebata o Unii Europejskiej: Trzeba pomyśleć o polexicie