Szczepienie Covid - 19 AstraZeneca fot. Magda Zając

Dania wstrzymała szczepienia AstraZenecą

To jeden z siedmiu krajów, który zdecydował się na czasowe zawieszenie szczepienia tym preparatem po stwierdzeniu “poważnych efektów ubocznych”, jak napisał na Twitterze Magnus Heunicke, minister zdrowia Danii.

Jak informuje Onet.pl, powodem wstrzymania szczepień jest podejrzenie, że szczepionka może powodować zakrzepy krwi. Takie efekty uboczne miał na myśli minister zdrowia Danii. Zakrzepy stwierdzono u kilku osób, które zostały zaszczepione tym preparatem – i były to poważne przypadki. Jedna z zaszczepionych osób zmarła.

Dania zadecydowała więc, że szczepienia AstraZenecą zostaną wstrzymane na 14 dni, w tym czasie zostaną wykonane dodatkowe badania i podjęta decyzja co do dalszych szczepień.

Kilka dni temu decyzję o wstrzymaniu szczepień AstraZenecą podjęła Austria po śmierci 49-letniej kobiety i wystąpienia zatoru płuc i drugiej, a po niej Estonia, Litwa, Luksemburg i Łotwa.

Minister Adam Niedzielski zapytany podczas dzisiejszej konferencji prasowej o to, co zrobi Polska, zapewnił, że ministerstwo śledzi tę sprawę. Jednak jak dotąd nie stwierdzono żadnego bezpośredniego związku między szczepieniami a przypadkami zgonów z powodu zakrzepicy, co potwierdza opinia EMA, jaką dostało ministerstwo. Także u nas w Polsce nie zaobserwowano takiego przypadku, więc szczepienia będą się odbywać zgodnie z planem.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze