Da Vinci pozwala na skuteczne i małoinwazyjne leczenie

Robot Da Vinci, jeden z najnowszych nabytków w Wielkopolskim Centrum Onkologii bardzo szybko zyskał uznanie pracujących tam lekarzy. Innowacyjność robota pozwala na skuteczniejsze, bezpieczniejsze i mniej inwazyjne leczenie.

Robot da Vinci został zakupiony przez WCO w październiku 2018 roku. Kupno poprzedziło podpisanie w styczniu ubiegłego roku przez Marszałka Marka Woźniaka umowy z marszałkowskim Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu na dofinansowanie projektu pt. „Rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce”. Inwestycja zrealizowana została ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (WRPO 2014+). Jej całkowita wartość wyniosła 13, 8 mln zł, z czego blisko 12 mln zł to środki Unii Europejskiej będące w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, jako Instytucji Zarządzającej WRPO 2014+.

Obecnie robot da Vinci już „leczy” pacjentów szpitala. Jest jednym z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń do leczenia chorób nowotworowych, a jego funkcjonowanie w WCO oznacza nowe perspektywy rozwoju polskiej onkologii oraz poprawę w zakresie możliwości terapii nowotworów. Wspomagający operacje chirurgiczne robot charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością, pozwalając na skrócenie czasu wykonywanych zabiegów oraz ich bezpieczeństwo.

Z leczenia za pomocą robota Da Vinci skorzystało już 20 pacjentów placówki, a docelowo ma to być około 200 operacji rocznie. Wspomagający leczenie chirurgiczne robot podnosi jakość i efektywność wykonywanych operacji, przy wprowadzeniu nieosiągalnego do tej pory w chirurgii komfortu i intuicyjności w stosowaniu. Nowoczesna technologia oznacza doskonałą wizualizację pola operacyjnego, niezwykła precyzję wykonywanego zabiegu, zachowanie “czystości” onkologicznej i małej utraty krwi, a jednocześnie – krótki czas pobytu pacjenta w szpitali i podniesienie jakości funkcjonowania chorego. Da Vinci ma zastosowanie m.in. w ginekologii i urologii, chirurgii głowy i szyi oraz onkologii laryngologicznej.

Autor: UM / SS / mat. pras.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze