Czy zapłacimy więcej za wodę i ścieki? Aquanet chce podnieść ceny

fot. unsplash (zdjęcie ilustracyjne)

Ostatnia podwyżka opłat za wodę i ścieki miała miejsce w październiku ubiegłego roku – ale Aquanet chce znów podnieść ceny ze względu na wzrost kosztów. Nie wyrażają na to jednak zgody Wody Polskie.

7 października 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe, wyższe ceny za wodę i ścieki – to drugi rok obowiązywania taryfy opłat zatwierdzonej w 2021 roku. Od 7 października gospodarstwa domowe płacą za wodę 5,05 zł brutto za metr sześcienny zamiast 5,03 zł, a za odprowadzone ścieki 7,48 zł brutto – było 7,39 zł. Wzrosła też opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zgodnie z trzyletnim planem podwyżek kolejna miała wejść w życie w październiku 2023 roku. Jednak Aquanet chce podniesienia opłat już teraz ze względu na ogromny wzrost swoich kosztów, i to o 25 proc.. Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka prasowa Aquanetu, powiedziała telewizji WTK, że jeśli spółka tego nie zrobi, to w jej budżecie w tym roku zabraknie 50 mln zł, co będzie oznaczało konieczność oszczędzania na remontach czy inwestycjach.

Jednak na podwyżkę nie zgadzają się Wody Polskie. Jak dotąd odrzuciły wszystkie wnioski Aquanetu w tej sprawie. Spółka jednak zamierza składać kolejne, bo sytuacja jest naprawdę poważna i nie dotyczy tylko Aquanetu – z podobnymi problemami borykają się także inne spółki wodociągowe.

Podziel się:

Ostatnio dodane: