Czy Wielkopolska będzie mieć nowe miasto?

Miasteczko Krajeńskie fot. UG Miasteczko Krajeńskie

W marcu złożyli wniosek, który uroczyście zaakceptowała rada gminy – a teraz dowiedzieli się, że ich wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez MSWiA. Miasteczko Krajeńskie jest coraz bliżej zostania miastem!

21 marca 2022 r. Rada Gminy Miasteczka Krajeńskiego podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta tej miejscowości i jeszcze w marcu, jak informowaliśmy, włodarze gminy złożyli wniosek o odnowienie praw miejskich w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Powoływali się na średniowieczny rodowód miasta i prawa miejskie, które posiadało do 1973 roku, kiedy to straciło je z powodu reformy administracyjnej.

Jak podała telewizja TVN Biznes, wniosek Miasteczka Krajeńskiego razem z 14 innymi został zaopiniowany pozytywnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Miasteczko Krajeńskie znalazło się wśród 15 proponowanych nowych miast, które mają się pojawić na mapie Polski w 2023 roku. Dokument jest jeszcze uzgadniany i oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, jednak przy pozytywnej rekomendacji mieszkańcy Miasteczka Krajeńskiego mogą już powoli zaczynać się przyzwyczajać do zmiany statusu.

Podziel się: