Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 14 maja, 2024

Czy stary budynek dworca w Poznaniu zostanie zburzony?

Stan poznańskiego dworca – starego i nowego – od ponad 10 lat budzi dyskusje. Teraz po raz kolejny pojawiła się koncepcja wyburzenia starego budynku dworca i wybudowania w tym miejscu torów. Miasto przekazałoby też PKP ulicę Dworcową i plac przed dworcem.

O nowym projekcie poinformowała telewizja WTK – prezydent Jacek Jaśkowiak w rozmowie z reporterem powiedział, że PKP ma plan, aby na miejscu starego dworca wybudować kolejne tory. W tym celu chcieliby też przejąć ulicę Dworcową i plac Dworcowy, które należą do miasta – dlatego prowadzone są rozmowy z władzami Poznania. Prezydent Jaśkowiak powiedział telewizji, że przyjmuje te fakty ze zrozumieniem i że widział już koncepcję tych nowych torów, którą PKP opracowuje wspólnie z Miejską Pracownią Urbanistyczną. Jak zadeklarował, miasto jest gotowe do rozmów i przekazania potrzebnych działek PKP – choć zaledwie niespełna rok temu odbyły się konsultacje społeczne, w których poznaniacy mieli się wypowiedzieć, jak ma wyglądać budynek starego dworca po remoncie…

Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a rozmowy się toczą. Telewizja WTK poprosiła o stanowisko PKP w tej sprawie, jednak nie otrzymała odpowiedzi. Natomiast w mieście od marca tego roku działa zespół ds. opracowania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dworca Główny, powołany przez prezydenta. Jednak warto przypomnieć, że wyburzenie starego budynku dworca PKP nie jest nową koncepcją. Już w 2012 roku przedstawiciele PKP przekonywali, że to jedyne rozwiązanie, ponieważ budynek, a właściwie kilka budynków stawianych w różnym czasie, jest w bardzo złym stanie technicznym.

Fatalny stan potwierdziła kontrola służb wojewody w marcu 2022 roku, gdy pojawił się pomysł, by w budynku starego dworca zrobić poczekalnię dla uchodźców z Ukrainy. Ostatecznie okazało się, że jeśli nie chce się ryzykować katastrofy budowlanej, to można udostępnić tylko frontową część budynku.

Od dawna wiadomo także, że jeśli stacja kolejowa Poznań Główny ma się rozwijać, to budowa jednego peronu nie wystarczy. Konieczne są nowe tory, bo obecny zasób jest już na granicy przepustowości, a pociągów przybywa. W dodatku do pociągów towarowych i dalekobieżnych doszłaby kolej aglomeracyjna, bo trwają prace nad tym projektem. A do jej obsługi też przecież potrzebne będą dodatkowe tory i perony.

Jednak budynek dworca, choć w złym stanie, jest obiektem zabytkowym – wybudowano go w 1879 roku, został zburzony w czasie wojny, więc odbudowano go w latach 1946-1949, a w latach 1961-1976 dodatkowo rozbudowano i w takiej wersji trwa do dziś. By go zburzyć, niezbędna jest zgoda Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Strona głównaPoznańCzy stary budynek dworca w Poznaniu zostanie zburzony?