Poznań: Czy budynek starego dworca PKP odzyska przedwojenną fasadę?

dworzec PKP fot. L. Łada

Połączenie przedwojennej fasady i nowoczesnej funkcjonalności zaakceptowane w konsultacjach społecznych przez poznaniaków. Tak miałaby wyglądać fasada starego budynku dworca PKP Poznań Główny po remoncie.

Koncepcję omawiali przedstawiciele władz miasta z przedstawicielami władz PKP podczas ubiegłotygodniowych spotkań w tej sprawie w siedzibie PKP w Warszawie. Na spotkaniu, poza prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, byli obecni przedstawiciele PKP, Ministerstwa Aktywów Państwowych, poznańscy posłowie PiS, oraz architekci i specjaliści ds. inwestycji.

Obie strony zgodziły się, jak podało Radio Poznań, że wyremontowany dworzec, poza nawiązaniem do historycznej fasady, powinien także być funkcjonalny. Szczegóły natomiast tak funkcjonalności, jak i elementów nawiązujących do historii obiektu zostaną opracowane podczas kolejnych spotkań zespołów roboczych, w których pracach będą oczywiście uczestniczyć osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji.

Gdy architektoniczna koncepcja przebudowy dworca będzie już gotowa, z uwzględnieniem wytycznych konserwatora i warunków technicznych, wówczas zostanie ona poddana pod ocenę mieszkańcom w konsultacjach społecznych, jak powiedział radiu Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Informacje potwierdziła Joanna Żabierek, rzeczniczka prasowa prezydenta Jacka Jaśkowiaka, która poinformowała, że na odbudowę starej fasady dworca wyraziła zgodę Miejska Konserwator Zabytków, jednak władze miasta stoją na stanowisku, że dworzec ma być przede wszystkim funkcjonalny i umożliwiający jego rozbudowę, gdyby była taka konieczność.

Podziel się: