pieniądze fot. policja

Czy rząd rzeczywiście skutecznie walczy z mafiami vatowskimi?

Postanowił to sprawdzić Superwizjer TVN i z tego, co ustalili jego dziennikarze, wynika, że nie. Ich reportaż zatytułowany “Kłamstwo vatowskie” wywołał ogromne oburzenie po prawej stronie sceny politycznej.

Dziennikarze postanowili policzyć pieniądze, które odzyskała prokuratura – bo ostatecznie w walce z mafiami vatowskimi o to przecież chodzi: by odzyskać pieniądze, które powinny wpłynąć do budżetu państwa.

Ale, co ciekawe, Prokuratura Krajowa nie była w stanie odpowiedzieć dziennikarzom TVN, ile pieniędzy odzyskała dzięki rozbiciu mafii vatowskich. A dziennikarze zwracają uwagę, że w komunikatach wysyłanych do pracy mówi się o rozbiciu grup przestępczych, aresztowaniu ich członków i ewentualnych wyrokach – natomiast bardzo rzadko pojawia się jakakolwiek informacja o odzyskanych pieniądzach. A z rozmów, które oni sami przeprowadzili z kilkoma podejrzanymi, wynika, że są tylko słupami, a wyłudzone pieniądze trafiły do kogoś zupełnie innego. Autorzy reportażu zwracają też uwagę, że nawet jeśli w sprawach zostały zabezpieczone jakieś pieniądze – to nie znaczy, że państwo może je od razu wydać.

Jak informuje Onet.pl, jako jeden z pierwszych skrytykował materiał premier Mateusz Morawiecki. Nazwał go “tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy”. I dodał, że luka VAT od 2015 roku zmniejszyła się o połowę, a w latach 2016-2019 wpływy z podatków rosły: z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc.

Minister Michał Wójcik przypomniał, że to rząd PiS zaostrzył kary dla przestępców vatowskich, którzy teraz mogą dostać nawet 25 lat więzienia. Rząd PO karał ich grzywnami, a “przestępcy byli tym raczej rozbawieni”.

Z kolei zdaniem wiceministra Sebastiana Kalety nie odzyskane pieniądze są tu najważniejsze, ale to, że utrudniono okradanie Polaków, bo wysokie kary dały “efekt mrożący” i przestępcy już tak chętnie nie popełniają tego rodzaju przestępstw. “Dlatego sukces w walce z mafiami vatowskimi to przede wszystkim PREWENCJA. Polaków dziś trudniej okraść, budżet przestał przeciekać” – podsumował na Twitterze.

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zapytał z kolei w mediach społecznościowych: “skoro uszczelnienie poboru VAT to ściema, to skąd wypłacono rodzinom z dziećmi 135 mld zł, a emerytom corocznie 13.emeryturę za 11 mld zł, a w tym roku także 14. (łącznie za 20 mld zł), przy redukcji długu pub. do PKB?”

To pytanie zadają też sobie posłowie opozycji – i uważają, że trzeba to sprawdzić. W związku z tym, jak zapowiedział poseł Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej, w poniedziałek zostanie złożony wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. “Kłamstwo trzeba nazwać kłamstwem” – podsumował poseł na Twitterze.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze