Czy RPP podniesie znowu stopy procentowe?

pieniądze fot. stevepb, pixabay

Według poniedziałkowej analizy banku Pekao Rada Polityki Pieniężnej 8 marca podniesie stopy procentowe o 1 punkt. To byłaby większa podwyżka niż spodziewano się wcześniej.

Według raportu Pekao obecnie głównym problemem jest kurs walutowy – jego poziom i dynamika stwarzają obecnie ryzyko pogłębienia szoku cenowego. Niestety, dotychczasowa, interwencja NBP i Ministerstwa Finansów nie wystarczyła, by zrównoważyć wzrost premii za ryzyko i słabszy wzrost gospodarczy. Dlatego analitycy banku są zdania, że RPP zdecyduje się ponieść stopy procentowe aż o 1 pp, by wpłynąć na dynamikę tych procesów.

Złoty obecnie mocno traci, a powodem jest wojna na Ukrainie i spadek wartości euro w stosunku do dolara. W poniedziałek około godziny 9.45 euro kosztowało 4,93 zł (złoty stracił ok. 1,11 proc.), dolar prawie 4,54 zł (1,64 proc. spadku wartości złotego) a frank szwajcarski ponad 4,92 zł (spadek o ok. 1,18 proc.). Niewielka podwyżka stóp może spowodować kolejną wyprzedaż złotego.

Według Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, rynek oczekuje podwyżki stóp nawet na poziomie 100 pkt bazowych i RPP prawdopodobnie zdecyduje się nie zawieść rynku. Stopy procentowe przekroczą więc próg 3,5 proc.

Ekspert podkreślił, że dodatkowo na i tak zmienny rynek wpływa to, że Polska jest postrzegana jako aktywna w kwestii pomocy humanitarnej i militarnej, co oznacza też, że jest uważana za bardzo ryzykowny rynek. Niepewność co do długości trwania wojny na Ukrainie i jej długofalowych konsekwencji też ma swoje znaczenie.

Główna stopa NBP, referencyjna, wynosi teraz 2,75 proc. Ostatnia podwyżka, o 50 pb, miała miejsce w lutym i była to piąta z rzędu podwyżka stóp w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Po wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej planowana jest standardowa konferencja prasowa prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Źródło: Interia

Podziel się:

Ostatnio dodane: