pieniądze fot. pixabay

Czy pracownicy Amazona w Polsce dostają niższe premie niż w innych krajach?

Taki zarzut postawił firmie związek zawodowy OZZ Inicjatywa Pracownicza. Amazon odpowiada na zarzuty.

1 grudnia 2020 r. Amazon Fulfillment Poland przekazał do konsultacji organizacjom związkowym regulamin “Bonusu grudniowego”, jak informowaliśmy. I okazało się, że – jak informują związkowcy – premie zaproponowane pracownikom w polskich placówkach Amazona są znacznie niższe niż te w innych krajach europejskich.

Co na to władze Amazona? Oto odpowiedź firmy.

“Szczyt sezonu przedświątecznego to wyjątkowy czas, szczególnie w tym
roku, kiedy dla wielu klientów najbezpieczniejszą formą zaopatrzenia
są zakupy online. Chcemy zapewnić im najlepszą możliwą obsługę, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszych pracowników, którzy odgrywają niezwykle ważną rolę. Doceniamy to i chcemy im podziękować m.in. poprzez dodatek do stawki godzinowej, który obowiązywał od marca do końca maja br. Dotychczasowa stawka w Amazon w Polsce, która wynosi min. 20 PLN brutto, wzrosła w tym czasie o 4 zł/h. Zmiany w polityce płacowej Amazon to globalnie inwestycja warta prawie 800 mln USD.

Ponadto, w Polsce nasi pracownicy realizujący zamówienia klientów,
otrzymali w lipcu również jednorazowy bonus w wysokości do 1000 zł
brutto. Globalnie ten bonus to dodatkowa inwestycja w wysokości 500
milionów dolarów.

Od 1 września 2020 wprowadziliśmy podwyżki, pracownicy poziomu
początkowego i liderzy zespołów, którzy pracują w Amazon co najmniej 24 miesiące, zarabiają odpowiednio 22 zł i 27 zł na godzinę, mogą również otrzymać dodatkową premię miesięczną w wysokości do 15%, uzależnioną od frekwencji indywidualnej i wyników zespołu. W ciągu najbliższych 12 miesięcy niemal 100% osób obecnie zatrudnionych w centrach logistycznych, realizujących zamówienia klientów, otrzyma podwyżkę wynagrodzenia związaną ze stażem pracy lub zmianą stawki godzinowej.

Wynagrodzenie pracownika poziomu początkowego, który jest zatrudniony ponad 2 lata i przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem, wyniesie 3992 zł brutto. Osoba, która właśnie dołączyła do naszego zespołu, zarobi 3629 zł brutto wraz z premią za frekwencję.

Dodatkowo, osoby pracujące od 8 listopada do 26 grudnia otrzymują
świąteczny dodatek do podstawowego wynagrodzenia (min. 20 zł za
godzinę) w wysokości 4 zł za godzinę, więc łączna stawka początkowa w tym okresie wynosi 24 zł brutto. Firma oferuje również dodatkowe świadczenia, takie jak bezpłatny transport do i z miejsca pracy na wybranych trasach, ciepłe posiłki za 1 zł (w czasie szczytu przedświątecznego bezpłatnie), ubezpieczenie na życie i prywatną opiekę medyczną.

Chcemy również podkreślić, że rozpoczęliśmy konsultacje ze
związkami zawodowymi dotyczące kolejnego bonusu w wysokości 600
złotych dla wszystkich pracowników Amazon w Polsce, którzy w grudniu
obsługują zamówienia klientów. Bonus grudniowy jest dodatkiem do
już obowiązujących świadczeń dla pracowników Amazon realizujących
bezpośrednio zamówienia klientów, jak chociażby do świątecznego
dodatku do wynagrodzenia, który został wprowadzony w Polsce.

Kalkulacja wysokości grudniowego bonusu jest dostosowana do lokalnych warunków rynkowych w każdym kraju. W rezultacie, w każdym kraju możemy mieć inną ofertę świadczeń – np. świąteczny dodatek do wynagrodzenia nie został wprowadzony we wszystkich krajach”.

Biuro prasowe Amazon, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze