Rowerowe Powitanie Wiosny fot. S. Wąchała

Już drugi raz z rzędu rowerzyści z Poznania będą mogli powalczyć o Puchar Rowerowej Stolicy Polski dla swojego miasta. Będą musieli w tym celu pokonać innych miłośników dwóch kółek z innych miast kraju, którzy włączą się do rywalizacji.

Akcja rozpocznie się w czerwcu, ma zachęcać Polaków do aktywnego i zdrowego stylu życia. Jej zasady są proste: rowerzyści pobierają specjalną darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości, wybierają miasto, któremu chcą przekazać kilometry – i starają się ich zebrać jak najwięcej…

„Aplikacja działa na terenie całego świata” – wyjaśniają poznańscy urzędnicy zachęcając do wzięcia udziału w rywalizacji. – „Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się znajdujemy, możemy zbierać cenne punkty dla wybranych przez nas miasta i drużyny. Daje ona także dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach czy prognozy pogody. Co więcej, pozwala na zbieranie specjalnych odznak oraz korzystanie ze zniżek u partnerów akcji. Natomiast poszczególne miejscowości mogą dzięki aplikacji tworzyć gry miejskie dla mieszkańców oraz informować o lokalnych wydarzeniach. Wśród innych funkcji aplikacji wymienić można tracker znajomych, dostęp do dodatkowych statystyk czy możliwość kontynuacji przerwanych treningów. Aplikacja ma również wersję anglojęzyczną oraz możliwość importu treningów z urządzeń Garmin”.

Aplikację dla systemu Android można znaleźć w sklepie Play, a dla systemu iOS – w sklepie Apple.

21 maja odbędzie się specjalny trening i każdy, kto weźmie w nim udział, automatycznie zostanie zapisany do czerwcowej rywalizacji. Sama walka o kilometry potrwa od 1 do 30 czerwca – w tym roku do rywalizacji przystąpiły 54 miasta. W ubiegłym roku rowerzyści biorący udział w akcji przejechali rekordowe 7 milionów kilometrów! Warto dodać, że miasto, które wygra rywalizację trzy razy z rzędu, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” na stałe. Dotąd ta sztuka udała się tylko jednemu miastu – Nowej Soli.