praca fot. pixabay

Czy pandemia zmieniła sytuację finansową Polaków?

Nasza gospodarka wyszła z pandemii obronną ręką. Ale IBRiS, na zlecenie Business Insider Polska, przeprowadził sondaż, by sprawdzić, jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową po pandemii.

Według badań ośrodka Markit dane polskiego sektora wytwórczego są najlepsze od 20 lat, a bezrobocie w Polsce spada. Rośnie natomiast inflacja, rosną też ceny niemal wszystkiego – niestety, pensje nie rosną w tym tempie co ceny. I to jeden z powodów, dla których prawie 30 proc. wszystkich aktywnych zawodowo Polaków negatywnie ocenia skutki pandemii.

28 proc. ankietowanych – według badania IBRiS – uważa, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się. Tylko 15 proc. uznała, że ich sytuacja się polepszyła. Natomiast aż 54 proc.ankietowanych w ogóle nie zauważyła zmian w budżetach w ciągu ostatniego roku.

IBRiS postanowił podzielić odpowiedzi w zależności od formy zatrudnienia ankietowanych – i okazało się, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą u prawie połowy, bo u 49 proc., sytuacja finansowa się pogorszyła. 25 proc. jest zdania, że ich sytuacja się poprawiła, a 31 proc. – że nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie u aż 37 proc. ankietowanych nastąpiło pogorszenie sytuacji finansowej w czasie pandemii, u 23. proc. nastąpiła poprawa, a 41 proc. nie odnotowało zmian.

Jeśli chodzi o osoby zatrudnione na umowę o pracę, to 27 proc. z nich uważa, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła, 13 proc. – że się poprawiła, a 61 proc. – że nic się nie zmieniło.

Badanie przeprowadzono 2 czerwca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

3 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze