Czy Komisja Europejska nie przedłuży kontraktów na kupno szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson?

Szczepienie Covid - 19 AstraZeneca fot. Magda Zając
Takie informacje podał włoski dziennik „La Stampa”. Jednak rzecznik Komisji Europejskiej nie potwierdził tej informacji. Powiedział tylko, że KE nie komentuje kwestii poszczególnych kontraktów.

„La Stampa” według Onet.pl podała, że Komisja Europejska, po konsultacjach z przywódcami krajów UE, podjęła decyzję, że kontrakty z firmami produkującymi szczepionki wektorowe, czyli AstraZeneca i Johnson & Johnson, nie zostaną przedłużone. Europejczycy będą szczepieni preparatami firm Pfizer (wraz z BioNTech) i Moderna.

„La Stampa” podała również, że od 2022 roku Włosi będą szczepieni tylko szczepionkami: Pfizera i Moderny. Taką decyzję podjął włoski rząd. Onet.pl z kolei poinformował, że Dania jako jedyny jak dotąd kraj już zrezygnowała ze szczepionek AstraZeneca. Duńska Rada do Spraw Zdrowia nadal uważa, że ta szczepionka ma więcej zalet niż wad, jednak mając do wyboru inne szczepionki i epidemię pod kontrolą zrezygnuje ze szczepienia AstraZenecą. Jednak szczepionka pozostanie w gotowości na wypadek gdyby sytuacja epidemiczna w Danii się pogorszyła.

Z kolei wstrzymanie stosowania szczepionki Johnson & Johnson zaleciły amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ponieważ u sześciu zaszczepionych nią osób wystąpiły zakrzepy krwi. Sam producent podjął decyzją o czasowym wstrzymaniu dostaw szczepionki na rynek UE.