piątek, 23 lutego, 2024

Czarny czwartek na poznańskich ulicach. Kilkadziesiąt wypadków i kolizji!

76 razy poznańscy policjanci wyjeżdżali 11 stycznia do wypadków i kolizji w mieście. Z powodu pogody drogi zamieniły się w lodowiska i nie wszyscy kierowcy umieli sobie z tym poradzić.

11 stycznia, do północy, policjanci odnotowali 76 zdarzeń w Poznaniu i okolicy, jak poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. Wszystkie były spowodowane pogodą: od rana na drogach było ślisko, ale około godziny 15.00 dodatkowo zaczął padać marznący deszcz. I to on zamienił poznańskie drogi w lodowiska. Niestety, nie wszędzie ZDM zdążył z oczyszczeniem jezdni, czego efektem był wysyp kolizji i wypadków. Już około godziny 18.00 policja odnotowała 33 wydarzenia!

Na ulicy Inflanckiej przy wylocie Piłsudskiego doszło do zderzenia 9 samochodów, a w Łęczycy przed Puszczykowem – zderzyły się cztery auta. Na S11 w Gądkach, na pasie w kierunku Kórnika, zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka – a na odcinku między Suchym Lasem oraz Rokietnicą – cztery samochody. W Baranowie pod Poznaniem zderzyły się trzy samochody, do wypadku doszło też w Zakrzewie, w rejonie wiaduktu na Ławicy. A to tylko kilka z wczorajszych wydarzeń na drogach.

Dlaczego poznańskie ulice przypominały lodowisko? Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, służby wyjechały na drogi i prowadziły prace przeciwdziałające zamarzaniu jezdni w całym mieście, na drogach układu strategicznego, podstawowego i lokalnego. Jednak, jak przypomina ZDM: “działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach, w zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, przy zbiornikach wodnych, na terenach zalesionych, prędkość należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych”.

W piątek 12 stycznia lodowisko na drogach nam nie grozi, ale na 13 stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada wydanie ostrzeżenia przed marznącymi opadami deszczu i gołoledzią na drogach. Sytuacja z oblodzonymi jezdniami może się więc powtórzyć – a trzeba się liczyć z tym, że służby ZDM nawet na głównych drogach mogą nie zdążyć z przeciwdziałaniem oblodzeniu. Dlatego policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, zwłaszcza na wiaduktach, mostach, w pobliżu zbiorników wodnych i w lasach. Jutro wszędzie tam, nawet mimo działalności służb, może być wyjątkowo ślisko.

Strona głównaPoznańCzarny czwartek na poznańskich ulicach. Kilkadziesiąt wypadków i kolizji!