autokar, archiwum fot. policja Czarnków

Kierowca autobusu, który miał zawieźć dzieci z jednej z czarnkowskich szkół na wycieczkę, został przed wyjazdem przebadany przez policjantów. I okazało się, że był nietrzeźwy, a jego autokar nie miał ważnych badań technicznych.

Jak stwierdzili policjanci z czarnkowskiej „drogówki”, 59-letni kierowca ma ponad pół promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze od razu zabrali kierowcy prawo jazdy. Dodatkowo, po sprawdzeniu autokaru, okazało się, że od sierpnia tego roku nie posiadał badań technicznych, dlatego policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu.

Nieodpowiedzialny kierowca stanie przed sądem – usłyszał zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara grzywny.

Na szczęście dzieci na wycieczkę pojechały – firma przewozowa wysłała na miejsce innego kierowcę i inny autokar.

Policjanci przypominają rodzicom i wychowawcom o możliwości zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą. Każdy z nich może o to poprosić, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Źródło: KPP Czarnków